© | | За поредна година Община Пловдив заяви участието си в Европейската седмица на мобилността (ЕСМ). Пловдив е първият успешно регистриран български град в годишната кампания за устойчива градска мобилност, организирана от Европейския организационен секретариат с политическата и финансовата подкрепа на ГД "Околна среда" и ГД "Транспорт" на Европейската комисия. Регистрацията бе последвана от подписването на Хартата на ЕСМ, с което бе поставено началото на организацията за честването на кампанията на местно ниво. На територията на Община Пловдив, организацията и координация на дейностите ще се осъществява от Дирекция "Екология и управление на отпадъците". От въвеждането й през 2002 г., въздействието на ЕСМ постепенно расте както в България и Европа, така и по целия свят. През 2012 г. 2158 града от 39 страни официално се регистрираха за участие в кампанията. Общо 7717 постоянни мерки са били въведени, сред които най-много мерки фокусирани върху инфраструктура за колоездене и пешеходство, намаляване на трафика, подобряване достъпа до транспорт и повишаване осведомеността относно устойчивото поведение на пътуване.
Европейската седмица на мобилността се провежда с цел да се насърчат модели на поведение, които да са в съответствие с принципите на устойчивото развитие и по-специално: да са насочени към намаляване на замърсяването на градската среда от транспорта и подобряване на качеството на живот на гражданите.
Кампанията продължава от 16 до 22 септември всяка година и окуражава европейските местни власти да въведат и популяризират мерките за устойчив транспорт. Всички граждани се приканват да се възползват от други алтернативи на автомобила. Кулминацията на тази седмица е събитието "Град без коли!", в което всички участващи градове определят няколко района, предназначени само за пешеходци, колоездачи и публичния транспорт за целия ден.
Логото на тазгодишната седмица на мобилността "Чист Въздух - Ти си на ход!" се обръща към гражданите и мотивацията им да опазват въздуха чист чрез техния избор за превоз. Лозунгът набляга на въздействието от транспорта и нашия всекидневен избор върху качеството на въздуха, който дишаме и нашето здраве. Алтернативните възможности на транспорт могат значително да допринесат за защитата на здравето ни и за насърчаването на по-устойчиво бъдеще за всички нас.
Кампанията ни напомня, че ние всички имаме роля и дори най-малките промени като колоезденето, могат да окажат положително влияние върху качеството на градския въздух, шумовото ниво и променящия се климат. Ходенето пеша и ползването на велосипед, като устойчиви форми на градска мобилност, могат да играят важна роля за насърчаване на физическата активност. Немоторизираното придвижване осигурява редовна активност, която лесно и с минимални разходи може да се включи във всекидневния ни живот.
Община Пловдив чрез дейностите за честването на Европейската седмица на мобилността 2013 г., освен популяризиране на алтернативната мобилност цели и даде пример на младото поколение за тяхното поведение при придвижването им.
Административните райони предвиждат пъстра програма в различните дни от седмицата с участници от всяка възраст. Планирани са открити уроци по безопасност, фотоконкурс, велосипедни състезания и изложения, маратон и рисунка на асфалт за най-малките. Финална програма на всички райони ще бъде оповестена седмица преди старта на кампанията.
Кулминацията на Седмицата на мобилността тази година в гр. Пловдив, е събитието "В града без кола!". Всички административни райони на територията на Община Пловдив ще определят по една или няколко улични зони, ограничени за движение на моторни превозни средства, предназначени само за пешеходци, колоездачи и публичния транспорт на 21.09. (събота).
Очакваме гражданите на Пловдив да подкрепят алтернативната мобилност, като активно се включат в призива - да заменят превоза с личния автомобил с ходенето пеша, колоезденето, публичния транспорт или като споделят колата си с още няколко пътника в същата посока.
Освен това те могат:
- Да изберат жилище, което се намира в близост до мрежата на публичния транспорт и работното място. - Да изберат най-близкото училище за децата си и да участват в училищните инициативи, свързани с ходенето пеша до училище или с колело. - Да научат децата си как да използват публичния транспорт и да им помогнат с графика на превозните средства. - Когато се налага да използват автомобилите си, да шофират възможно най-спокойно, за да могат да намалят емисиите, винаги да спазват ограниченията на скоростта и да поддържат автомобилите си в изправност.
Нека всички заедно подкрепим идеята и бъдем в града без колата си поне за един ден - 21.09 - събота! |