© Plovdiv24.bg | | Всичко отново започна с пловдивския бизнесмен Георги Гергов. През миналата седмица той пак не беше от страната на печелившите. След като държавата засега отказа да му предостави терен до софийското летище за филиал на "Международен панаир Пловдив", той не успя да се класира и за покупката през борсата на цигарената фабрика в града. Въпреки че, както се оказа впоследствие, Гергов и неговите брокери дори не са подали поръчка за акциите, той предупреди, че държавата е ощетена, защото е искал да плати по-висока цена. Само за една седмица цялата държавна и институционална машина се задейства. Комисията за финансов надзор (КФН) започна (а и завърши) проверка за това как са продадени акциите, самосезираха се прокуратурата, ДАНС, икономическата комисия на парламента. Сигналът на Гергов беше още по-шумен, защото към него се присъедини неговият колега хотелиер Ветко Арабаджиев, който беше играл реално за цигарената фабрика.Още от първия момент беше ясно, че сделката едва ли може да бъде анулирана. Тя обаче стана поредното доказателство за чиновническия ужас от приватизация през борсата. И за неподготвеността на ръководството на борсата да предложи правилен метод за търговия, който да защити интересите на държавата, тютюневия холдинг и кандидатите. Покрай скандала така и не стана тема на разговор, че купувачът е фирма, свързана индиректно с "Винпром Пещера" и какво точно ще е бъдещето на фабриката с апетитни терени от общо 233 хил. кв.м.
Борсова суматоха
В усиленото наддаването за апетитната цигарена фабрика на 16 юли между клиент на Корпоративна банка (който по неофициални данни е фирма на Ветко Арабаджиев) и "София интернешънъл секюритиз" (победителят "Сигма консултинг") цената се качва до над 36 лв. за акция при първоначално обявена минимална цена 24.9 лв. Така четири минути преди крайния срок на продажбата и посредникът по емисията "Еврофинанс" решава да продаде пакета за 36.57 лв. за акция, а Гергов дори не успява да се включи. По негови думи той е смятал да участва в последния момент и е бил склонен да плати 41.10 лв.
КФН започна проверка, чиито резултати бяха представени на извънредно заседание на икономическата комисия в четвъртък. Разследването показа, че наддаването, макар и драматично, не е нарушило нито предложената процедура от консултантите, нито правилника на борсата. Въпреки това регулаторът съзря проблем в самата процедура - според официалното им становище "съветът на директорите на борсата не е предприел необходимите действия съобразно своите правомощия по борсовия правилник, с които да гарантира в достатъчна степен държавния интерес, а именно осигуряването на максимална доходност от сделката за "Булгартабак холдинг". Според КФН продажбата на дела на "Булгартабак" в "Цигарена фабрика Пловдив" реално се явява приватизация и не е било правилно да се оформя като редовна борсова сделка.
Войната между институциите
Според Апостол Апостолов, председател на Комисията по финансов надзор, е съвсем удачно да се използва за приватизация на стратегически дружества механизмът на фондовата борса, но след този прецедент е логично ръководството на борсата да бъде оптимизирано, а и да обмисли дали е предложило най-добрия метод за продажба. "Недопустимо е да се предлага един метод, без да се знаят неговите плюсове и евентуално минуси за изпълнение на конкретна сделка", отбеляза той пред икономическата комисия.
От Българска фондова борса се защитиха, че изборът на процедура за приватизация въобще не е в правомощията им. "Даже напротив, съветът на директорите няма никакво законово право да гарантира финансовите интереси на който и да е пазарен участник или пък да му осигурява максимална доходност", коментираха от борсата. Искри между двете институции прехвърчаха още в началото на седмицата, когато регулаторът в един ден оповести, че разследва съвета на директорите на БФБ, че е удължил неправомерно мандата си, и санкционира борсата за нередности около въвеждането на новата й система за търговия.
Броженията между кандидат-купувачи, борса и комисия се пренесоха и в парламента. По искане на депутатите от опозицията Мария Капон и Мартин Димитров беше изслушана регулаторната комисия, която представи своето разследване по случая. Според Димитров продажбата е политическа манипулация, за която отговорност трябва да понесе принципалът на тютюневия холдинг - икономическото министерство. В негова защита обаче се обяви лично председателят на комисията Йордан Цонев. Впоследствие Милен Велчев и Румен Овчаров се обединиха около виждането, че методът на подаване на заявките е неправилен.
Докато всичко това се случваше, а политиците и експертите изчакват мнението на разследващите институции за това ощетена ли е държавата или не, цял Пловдив коментираше версии за бъдещето на цигарената фабрика.
Купувачът на мажоритарния дял от фабриката е търговецът на захар "Сигма консултинг" ООД според бюлетина на Централния депозитар. Според информационния регистър ДАКСИ дружеството е собственост с равни дялове на Светослав Захариев и Николай Янев. Георги Гергов каза за в. "Дневник", че дружеството "Сигма консултинг" е било съвместно създадено между него и кръга на "Винпром Пещера" за участие в търга за Сточна гара в Пловдив. Заради местните избори и кандидатурата на Гергов за кмет на Пловдив обаче той е продал дяловете си и в момента компанията е изцяло под контрола на пещерската група. Тези промени не са отчетени още в информационните регистри. От "Винпром Пещера" не бяха открити за коментар до редакционното приключване на броя, а секретарката на купувачите на цигарената фабрика обяви, че не са в Пловдив и през следващата седмица ще дадат пресконференция.
Любовта на производителя на алкохолни напитки към акцизите е всеизвестна и затова интересът към цигарения бизнес едва ли е голяма изненада. За някои "меката топлина" неизменно върви с малко дим... Но интересът към бързата печалба от съмнително оценени имоти също не е за подценяване.
Източник: в.Капитал |