Инициативата е подета преди година в столицата. Група родители започват да споделят идеи в Интернет пространството. Вдъхват си кураж, че зависи и от нас - да направим от училището - "нещо вкусно"!! Запалват се много хора и така сдружение "Селище Зелено Училище" решава да кандидатства с проект, за да намери път към мечтата. Днес тази мечта се финансира по Програмата за подкрепа на неправителствените организации (НПО) в България по Финансовия механизъм (ФМ) на Европейското икономическо пространство (ЕИП) 2009-2014.
Сега - в началото на 2014г. проектът "Направи училище" тръгва да разбива клишетата, в които потъна родното образование. Търси съмишленици и партньори, които да върнат увереността на поколенията, че пиететът кам просвета и наука не e празна работа. И защото е крайно време да спрем да пъдим децата си с безразличието ни към факта, че даскалото се е превърнало в нещо скучно, нещо тъпо, нещо - далеч от интересите на младите българи! В два граждански форума - един за Пловдив и един за София, можете да станете част от една НОВА ВИЗИЯ ЗА УЧЛИЩЕТО, като споделяте собствени отговори на въпросите: Защо се налага да мислим за училища от нов тип? Каква е философията и целите на образованието в съвременното училище? Къде е балансът в ролите на учителя, ученика, родителя в една училищна общност? Как се управлява едно училище? Какви са администартивните и регулаторни въпроси, с които се сблъсква? Къде се крие финансовата устойчивост?
Двата Форума са само етап от проект "Направи училище: създаване модел на съвременно българско училище с участието на обществеността"- разясни Георги Мавров, ръководител на проекта.
Чрез тях и чрез онлайн дискусии в социалната мрежа Facebook, Проектът се надява да скрои нова визия за българското школо. Тя ще се напасва в срещата на мнения, обзора на модерни практики в света и най-вече в нагласата, че сме участници в процеса на преформулиране същността на образованието и организацията на училището в 21 век.
В момента тече подбор от участници във форумите / по 15 души за столицата и толкова за града под тепетата/, които да преминат през специално разработена обучителна програма за повишаване на компетентностите. Индивидуалните и групови интерактивни сесии и фасилитирани дискусии ще се случват едновременно в София и Пловдив в рамките на 5 месеца (от февруари до юни, с 10 срещи) и ще обхващат темите: образователни цели, принципи и ценности на съвременното училище, изисквания към неговото управление, организация на учебния процес и учебна среда, методика на обучение и учебното съдържание.
Обученията ще бъдат водени от български и чуждестранни лектори от Унгария, които ще представят опита си в създаването на успешна образователна алтернатива (демократично училище).
Инициаторите се надяват, че през лятото преминалите през обучителната програма по проект НАПРАВИ УЧИЛИЩЕ ще могат да формулират общ модел за съвременно българско училище. Те предвиждат и представяне на този модел на специална конференция през 2014 г.