Проф. Мурджева: Задух, болка в гърдите и главоболие са симптомите за тромбоза
Колективен имунитет през май е твърде амбициозна програма, но не е невъзможна, ако имаме достатъчно количество ваксини, доставени навреме, което се очаква да стане. Второто условие е свързано с много сериозно ваксиниране от няколко десетки души на ден. Но не е невъзможно. Това заяви проф. д-р Мариана Мурджева, член на ваксинационния щаб и ректор на Медицински унивеситет-Пловдив по "БТВ".
Според нея сега се очакват повече бройки ваксини и това може да отпуши процеса на ваксиниране.
Симптомите, за които трябва да следим за тромбоза вследствие на поставена ваксина "Астра Зенека", са задух, болка в гърдите, подуване на крайници, синини, главоболие. Всеки един от тях поотделно не е тревожен, но ако се проявят комплексно, трябва да се потърси лекарска помощ, заяви проф. Мурджева.
Тя поясни, че препоръките при "Астра Зенека" са втората игла да се постави между 4 и 12 седмица, като най добре е между 7-10 седмица за най-надежден имунен отговор.
Проф. Мурджева обясни, че имунният отговор се изгражда за около 15-20 дни след първата игла. Периодът е различен за различните ваксини. След втората игла при трите ваксини имунитет има след 7-10 дни, но за да бъде приета ваксинацията за завършена, трябва да имаме поставени и двете игли. Така че при ваксината на "Пфайзер" са нужни 30-35 дни, при "Модерна" - 35-40 дни, а "Астра Зенека" - 13-14 седмици от вакисната.
При преболедувалите имуннен отговор има след 15-2-дневен период от началото на инфекцията, като пикът е на 2-3 месец. При 6-8 месец имунитетът спада, но засега категорично данните сочат, че имунитетът трае 6-8 месеца. Според данните досега толкова ще е и при ваксините – до една година.
Пациентите, които са преболедували, могат да неутрализират британския вариант, но същото не може да се каже за южноафриканския и другите.