-Проф. Пантев, защо подкрепяте кандидата за кмет на Пловдив Захари Георгиев? Как сте работили досега в парламента с него? -Аз не съм близък приятел със Захари и това според мен е позитив, защото в подобни селективни обстоятелства човек е пристрастен. На второ място - си давам ясна сметка, че не е редно непловдивчанин да внушава на пловдивчани кого да изберат за кмет, но това също има и позитивно значение. Тогава, наистина отстрани погледнато, човек може да види по-добре проявите и качествата на един кандидат. От това, което знам за него, от това, което наблюдавам вече в две събрания, намирам, че той е личността, която обединява равномерни качества. Има въображение и способности и в същото време е равновесен човек. Не е експониращ се, напорист, агресивен човек... И мисля, че е време именно такава личност да изведе Пловдив на онова място, което градът заслужава. Защото не е тайна и за нас, които гледаме отстрани, че в прост сравнителен план Пловдив губи предишното си очарование и блясък. А не би следвало да е така не само защото е бил столичен град, а и защото е един от най-значимите културни и стопански центрове на Балканите изобщо.
-В новата си история досега Пловдив не е бил управляван от кмет от БСП... В случая прави чест на Захари, че не се прикрива под разни платформи на неутрален човек. От друга страна - именно такава новост, кмет от БСП, би внесла нещо различно като подход и като безпристрастие. Също така - нека не забравяме, че да ръководиш, да бъдеш "сити мениджър", както се казва, не означава толкова партийна принадлежност. Неговата експозиция като кандидат на БСП само показва, че той не се страхува да приеме отговорности, предизвикателства и поне изначална партийна принадлежност.
-Вие заедно с г-жа Елена Стателова сте автор на едно изследване за Съединението. Голяма част от събитията тогава са се развили именно в Пловдив. Докато сте работили върху това изследване, с какви впечатления останахте за града през 80-те години на ХІХ век? - Пловдив, заедно с Русе, са нашите европейски градове по култура и история. В това отношение днешното му сравнително изоставяне е сигнал, ако не за тревога, то поне - сигнал за амбиция. Имаше една конференция "Европейският град" в Рим, преди 3 - 4 месеца, и аз приведох Пловдив за пример като град на толерантност, на култура, на кръстопътища, на Съединение между минало и съвременност. Да не забравяме, че това великолепие на Пловдив не е забелязвано само от нас. То е забелязвано от пътешественици, от консули, от представители на различни търговски фирми и компании тогава. Така че Пловдив трябва да има толкова добър кмет, колкото е самият той като град!
-Вие споменахте за известно изоставане на града. Най-честото сравнение, което се прави с Пловдив, е с Варна. Вие сте варненски народен представител - с какво изостава Пловдив спрямо морската столица?
- Давам си ясна сметка, че не би трябвало това да е позитив за изтъкване, но мисля, че един град като Пловдив трябва да бъде управляван най-вече от един порядъчен човек. Да си порядъчен не означава, че ще бъдеш добър кмет, само по себе си. Но не можеш да бъдеш добър кмет, без да си порядъчен. Това не е упрек към другите кандидати. Но мисля, че Захари е показал, аз съм го наблюдавал и в чужбина, как се държи, той е показал, че една интегрална личност, в която качествата, или тази овехтяла дума - професионализъм, са съчетани с едно вътрешно рацио. И с една чисто битова почтеност, която не винаги усещаме в другите кандидати. Аз не си го представям като разпасан кмет, който дава пищни банкети на гостите и се държи пренебрежително към обикновените хора в общината. И това, според мен, вече трябва да бъде изтъквано като мерило, като индикация за способностите на един човек. Не да бъде "градоначалник", тази дума е доста просташка, а да бъде един управител на един град като Пловдив.
-Да се върнем отново към историята. Има ли в новата българска история кмет, който може да е пример за всички тези хора, които сега са се устремили към кметския пост?
-Не можем да посочим нито едно име, независимо дали става дума за София или за Силистра, където само един кмет, само неговата харизматична личност, е "преобърнала", така да се каже, стопанското и културно развитие на един град. Идеята е, че определеният човек изразява едни идеи, които трябва да бъдат колективно усилие. Именно в тази връзка ви казвам, че алюзията "Пловдив не е управляван от БСП", трябва да бъде преобърната. Не, защото досега не е управляван, а сега трябва да бъде управляван; промяна за самата промяна, а защото идеята за равномерно, равностепенно, справедливо управление на един град, може да донесе една личност, която е идентифицирана с една по-широка управленческа програма, каквато в случая ни предлага БСП.
Източник: Агенция "Фокус" |