ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Проф. Стела Митева-Динкова за реализацията на кадрите на АМТИИ: Още преди да се завършили ни ги вземат от музикалните училища
Автор: Цвети Тончева 17:32 / 22.11.2024Коментари (0)1423
©
Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив празнува 60-годишен юбилей. Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с проф. Стела Митева - Динкова, зам.-ректор.

Проф. Динкова, можете ли да ни разкажете малко повече за това кога е основана, по чия инициатива, какво е началото на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив?

Здравейте! Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство има дълга и богата история. Тя започва своето съществуване през 1964 година като филиал на тогавашната Българска държавна консерватория в София. В основата на тази инициатива стои именитият български музикант и енергичен пловдивски и културен деятел проф. Асен Диамандиев. Но сериозна заслуга за осъществяването на идеята имат и тогавашните ректори на Българската държавна консерватория, днес Академия "Проф. Панчо Владигеров“, а именно проф. Владимир Аврамов и проф. Александър Нейнски. През 1972 година филиалът се преобразува в самостоятелен висш музикално-педагогически институт. А малко по-късно, през 1975 година, започва обучение по хореографски специалности, което закономерно довежда до преименуване на нашата академия в Академия за музикално и танцово изкуство през 1995 година.

Скоро след тази година се основава Катедрата по изобразителни изкуства и постепенно се достига до облика на академията като висше училище по изкуства. Академията е едно от четирите висши училища по изкуства в България и единственото извън столицата. През 2019 година получава много висока оценка за институционална акредитация. През 2019 година също е преименувана в чест на своя основател и дългогодишен ректор проф. Асен Диамандиев на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "проф. Асен Диамандиев“, и  така ние изразяваме своето уважение към неговия принос в развитието на културното и образователно дело не само в Пловдив, но и в страната.

Всъщност, каква е мисията на Академията? Какви са целите и?

Академията цели да бъде едно съвременно, иновативно, подкрепящо младите хора висше училище, да отговаря на всички изисквания и европейски стандарти. Затова тя непрекъснато разширява обучението си, включва нови бакалавърски, магистърски специалности. Отскоро имаме няколко съвместни програми, по които работим с нашите колеги от НМА "Проф. Панчо Владигеров“, София,  от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов“ също. Като цяло поддържаме и много международни контакти. Имаме договори с редица висши училища в Европа, също така и от целия свят – над 60 договора. Нашите студенти пътуват непрекъснато, посещават различни висши училища в чужбина, черпят от един различен опит и традиция.

А имате ли нови специалности? Дали се обмислят още и още нови специалности? Знам, че това непрекъснато е процес при вас.

Това наистина е един непрекъснат процес. Да, имаме музикално продуцентство, театрално изкуство в образователна среда. Това са нашите съвместни нови магистърски програми.

И по-модерни. 

Имаме от няколко години открита бакалавърска степен "Маркетинг и комуникации в изкуствата" също така.

А кои са най-предпочитаните в днешно време специалности от студентите?

Да ви кажа, имаме изключително голям наплив за всички бакалавърски специалности, които предлагаме. Разбира се, малко по-голям е интересът към графичния дизайн. Но също така имаме много студенти в специалности с изпълнителско изкуство, класически инструменти, поп и джаз. Също така в педагогическите специалности, педагогика на обучението по музика, по изобразително изкуство.

И сега да кажем какво предвиждате за 60-годишнината на Академията? Имате ли вече готова програма, или тепърва се прави?

От доста месеци подготвяме това честване. То ще се състои на 29 ноември от 19.00 часа в залата на Драматичния театър в Пловдив. Академията навършва своя 60-годишен юбилей и замисля да представя един концерт-спектакъл и изложба, които да обхванат различната профилност в областта на изкуствата и цялата палитра от специалности, които Академията представя. На сцената ще излязат над 200 изпълнители, като ще има за всеки вкус по нещо. Но сме заложени на проекти, които са по-нестандартни и обединяващи различни стилистики.

Нещо да подскажете?

Добре, конкретно искате да ви кажа. Самият концерт се открие с една пиеса "Ние сме“, която е по музика на Милчо Левиев, на Кирил Стефанов и Красимир Кюркчийски. В нея участват както изпълнители на класически инструменти, така и изпълнители на фолклорни инструменти, Академичният народен фолклорен хор и също така Академичният щатен танцов ансамбъл.

Мащабен концерт, казахме ли къде ще бъде?

В Драматичен театър на 29-и от 19.00 часа, но входът, уточнявам, е с покани.

О, с покани само. Но наистина, няма да стигне мястото за всички, ако е свободен входът.

Така е, да. Затова решихме да дадем предимство, на този концерт сме поканили много голяма част от нашите бивши възпитаници. Също така сме поканили наши гости официални и искахме хората, които през годините са били с нас, да присъстват на нашия празник.

Наистина, голям празник ще бъде. 

Аз исках също още малко да поговоря за концерта. Ще бъдат представени също и нашите различни специалности танцови, съвременни танцови техники, класически балет и разбира се фолклорни хореографии. Но също така ще гостуват и изпълнители като Керана, която отскоро е студентка в класа на проф. Шекерджиева-Новак. Ще има модно ревю. Така че концертът наистина ще бъде много впечатляващ.

Аз исках да ви питам още нещо. Каква е реализацията на завършилите? Имате ли такава статистика? 

Имаме такава статистика. Много е добра реализацията на нашите кадри. Трябва да ви кажа, че особено в областта на изпълнителските изкуства, още преди да се завършили ни ги вземат от различните музикални училища, за да работят там.

А по другите институции, опера и така нататък, също може би?

Разбира се, имаме много и сценографи, и оперни певци и инструменталисти, които са реализирани и в Пловдивския оперен оркестър, и в Пазарджишкия, и в Старозагорския. Въобще навсякъде имаме кадри. И по специализираните училища в Широка лъка, в Котел.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Български тенис
Бюджет 2025
Матури 2025
България в еврозоната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: