© Plovdiv24.bg | Административният съд отмени разпоредби на 4 члена - чл.6 ал.2, т.5; чл.7 ал.2,т.6; чл.10 ал.11,т.9 и чл.17 ал.11,т.9, от Наредбата за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост на територията на Община Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg.Разпоредбите са атакувани от Окръжна прокуратура с аргумента за драстично противоречие с нормативен акт от по-висок ранг - Закона за местните данъци и такси, а също и с норми на Конституцията на Република България.
Съдържанието и на четирите правила е идентично - изисква се справка за липса на задължения към Община Пловдив при различните процедури, в които гражданите могат да участват за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост или провеждане на търгове и конкурси.
"Т.е. идеята на това изискване е очевидно субектът да е чист от към финансова страна към Общината и само и единствено при "...липса на задължения..." той ще може да се бори с останалите кандидати", тълкуват разпоредбите апелативните магистрати.
По думите им с цел гарантиране попълването на местния бюджет се налага и изводът, че терминът "задължения" обхваща всички възможни такива - от неплатена глоба за неправилно паркиране до задължение за внасяне на такса за извършена услуга, такса за детска градина и т.н..
Според съда обаче текстовете са в нарушеие на изискванията на правовата държава, създават предпоставки за административен произвол, нарушават принципа на оправдани правни очаквания и предвидимост на обществените отношения.
"Като въвежда специфични изисквания, характерни само за територията на Община Пловдив, поставяйки в по-неблагоприятно положение установилите се или желаещите да се установят там, с цел осъществяване на стопанска дейност, за разлика от частноправните субекти, установили се в други общини, както на територията на страната, така и на територията на ЕС, разпоредбите на чл.6 ал.2, т.5; чл.7 ал.2,т.6; чл.10 ал.11,т.9 и чл.17 ал.11,т.9 от Наредбата за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост на територията на Община - Пловдив нарушават цитираната норма - израз на една от основните свободи, която частноправните субекти черпят по силата на учредителните договори", посочва в решението си Административният съд и разпорежда отмяна на посочените норми от общинската Наредба като незаконосъобразни.
ОбС Пловдив трябва да заплати на Окръжна прокуратура и направените по делото разноски в размер на 20 лева за обнародване в ДВ. Решението подлежи на обжалване пред ВАС. |