Районна прокуратура - гр.Пловдив изпрати писмен сигнал в Окръжна прокуратура- Пловдив, по повод изнесена в медиите информация от старши комисар
Тодор Чонов по досъдебно производство, наблюдавано от РП-Пловдив, след изрична забрана на наблюдаващия прокурор. Ден преди да коментира разследването пред средствата за масово осведомяване, старши комисар Чонов е бил уведомен писмено от наблюдаващия делото прокурор, че не следва да се изнася информация за хода на действията по разследването без разрешение на прокурора, като в случай на разгласяване на подобна информация ще бъдат предприети предвидените в закона действия по санкциониране на лицата, които са я разгласили. Независимо от това, след получаване писменото разпореждане на прокурора, изпратено и до Началника на Сектор ПКП и І РУП, ОД на МВР - Пловдив, в няколко информационни сайта са разгласени факти от разследването, с посочване, че са оповестени от пресцентъра на ОД на МВР.
В един от сайтовете е публикувано и изявление на старши комисар Чонов, по това досъдебно производство, съдържащо информация за резултата от някои проведени действия по разследването. За изнесената информация в тези публикации не е било поискано разрешение от наблюдаващия прокурор, макар той изрично да е разяснил разпоредбите на НПК, определящи реда за разгласяване на материалите от разследването и по-специално разпоредбата на чл. 198, ал.1 от НПК, която предвижда, че това не може да става без разрешение на прокурора.
В писмото на прокурора е напомнена и наказателната отговорност по чл. 360 от НК, предвидена за разгласяване на сведения, което е забранено със закон, заповед или друго административно разпореждане. В тази връзка Районна прокуратура-Пловдив е сигнализирала Окръжна прокуратура - Пловдив за извършване на проверка, с оглед данни за престъпление по чл. 360 от НК.
Районна прокуратура - Пловдив заявява своята ясна и последователна позиция на откритост и прозрачност в професионалната си дейност, при непрекъснат контакт със средствата за масово осведомяване и готовност по всяко време да предоставя информация на медиите по дела и преписки. Обемът на информацията и процесуалният етап, на който да бъде изнесена обаче, следва да се преценява от прокурора, за да не се вреди на разследването.
Единствено така се гарантира както обществената информираност, така и качествено разследване, без което не може да се подсигури обективен процес и осъждане на извършителите на престъпления.Това разбира се не означава, че полицейските служители не могат да информират медиите за своята работа, но що се касае за досъдебните производства, изнасяната информация следва да се съгласува с наблюдаващия делото прокурор, особено в случаите, когато е налице изрична забрана за това от страна на прокурора.
Този подход е залегнал не само в нормите на НПК, но и в Медийната стратегия на прокуратурата на РБ, разработена и съгласувана с Министерство на вътрешните работи в частта й, относно съвместни медийни изяви на прокуратурата и МВР.