На последното заседание на Експертния съвет за устройство на територията към Община Пловдив бяха приети анализи на настоящия Общ устройствен план на града, който предстои да бъде изменен. Повод за това е решение на Общинския съвет от края на миналата година, продиктувано от условията на новата демографска и икономическа обстановка в региона и параметрите на вече приетата Районна устройствена схема на групата общини Пловдив, Родопи, Марица, Куклен и Садово.
Направените анализи на Общия устройствен план обхващат темите Обитаване, Територии извън регулационните граници, Социална инфраструктура - комплексно обществено обслужване, Труд-производствени територии, Зелена система, спорт, отдих и Комуникационно-транспортна система. Изводите обобщи експертно архитект Стефан Стайнов:
- Обосновка на възможността за териториално разширение на Пловдив; преразглеждане потенциала на територията в компактното градско ядро
- създаване на компактни територии за производствени зони /в това число съществуваща материална база на изградените промишлени зони/ за високотехнологични производства.
Пълноценно използване на изградената инфраструктура и транспортни връзки на градската територия. За целта могат да се ползват инструментите на публично-частното партньорство.
- Създаване условия за развитие на услугите и културния туризъм чрез ползване на богатите културни и исторически данни на града
- Изнасяне трасетата на натоварените транспортни артерии извън централната част на града
- Едновременно решаване на проблемите с паркирането чрез осигуряване на буферни паркинги по периферията на градския център, по който проблем общината изготвя проектна готовност
- Радикални мерки за обезшумяване на градския транспорт - ЖП и автомобилен, чрез изграждане на шумови бариери и решаване на нива на транспортните връзки. Създаване на проектна готовност за премахване на ЖП прелезите
- Предприемане на екологични мерки за доразвиване на зелената система с особено внимание към градските хълмове и река Марица и нейните притоци - Първенецка река и Пясъчник. Марица ще бъде притегателен център по цялото си течение. Ще се предприемат градоустройствени мерки чрез разширяване на крайбрежните булеварди и създаване на многофункционални зони за отдих и спорт.
- Особено внимание ще се обърне на защитените зони по НАТУРА 2000, парковете и хълмове - паметници на градинското и парково изкуство.
Директорът на общинската дирекция по устройствено планиране и архитектура Роберт Чакъров обясни, че изменението на ОУП ще бъде придружено с икономическа обосновка и правила за прилагането му, в които да са изведени приоритетите и на тази база етапите на реализация.
"Новият ОУП ще предначертае насоките за развитие на града и трябва да даде реални параметри за реализиране на заложените в него идеи. В анализите бе отчетено, че в сега действащия ОУП, влязъл в сила през 2007 г., заложените параметри изискват за реализирането им до 2025 г. финансов ресурс от около 10 млрд. лв.", посочи арх. Чакъров.
С възможностите на Общината и европрограмите обаче максимално биха могли да се осигурят едва около 1 милиард, смятат архитектите.