Проверката на тримата съдии, вписали в Търговския регистър двете увеличения на капитала на панаира, е приключила, научи Plovdiv24.bg.
С цел максимална обективност, по предложение на председателя на Окръжния съд, тя е осъществена от апелативни съдии, в изпълнение на заповед на председателя на Апелативен съд Пловдив за незабавна пълна проверка на образуването и движението на делата, посочени в сигнала.
Комисията, извършила проверката, е установила, че и трите дела са били възложени на съответните съдии - докладчици при пълно спазване на принципа на случайния избор. За целта са били изискани и проверени компютърните данни от 2006 г. и 2007 г. относно начина на разпределението на постъпващите дела. Според доклада за резултатите от проверката, при произнасянето по заявленията за промени по фирменото дело на „Международен Панаир Пловдив" АД /№ 80/1993 г./ „съдиите - докладчици са се съобразили както с приложените писмени доказателства, така и с разпоредбите на действащото към момента законодателство", вкл. и Решение на Министерския съвет № 773/10.11.2006 г. за приемане на Стратегия за развитие и преструктуриране на „Международен панаир" ЕАД - Пловдив.
Тези констатации касаят както решението от 21.12.2006 г., с което е постановено вписване в търговския регистър въз основа на протокол на министъра на икономиката и енергетиката, приет от него в качеството му на представител на държавата - едноличен собственик на капитала, така и решението за вписване от 23.03.2007 г., постановено въз основа на протокол от Общо събрание на акционерите в дружеството.
Посоченото в сигнала търговско дело № 276/2007 г. е образувано по искове с предмет чл. 71 от Търговския закон, предявени от физически лица, с вече признато по административен ред право на обезщетение с акции от капитала на „Международен панаир" АД. Първоначално исковете са били насочени срещу акционерното дружество и срещу Министерство на икономиката и енергетиката. С определение от 19.11.2007 г. разглеждащия делото съдия е прекратил производството по отношение на министерството, приемайки липса на правен интерес.
В сигнала за образуване на дисциплинарно производство се твърди, че по този начин държавата е била лишена от възможността да упражни защита по делото. Но още в първото свое становище, представено по делото, ответникът Министерство на икономиката и енергетиката е заявил, че искът следва да се предяви само срещу дружеството /"Международен панаир" Пловдив/ и че делото следва да бъде прекратено спрямо това министерство. Определението за прекратяване е постановено във второто открито съдебно заседание на 19.11.2007 г., на което представител на държавата, въпреки редовното уведомяване, не се е явил.
Съобщение за постановеното прекратяване Министерство на икономиката и енергетиката е получило на 07.12.2007 г., като по същия ред е уведомено и за правото да обжалва съдебното определение, с което производството спрямо него се прекратява, в 7-дневен срок. Жалба от министерството не е постъпила.
С оглед на описаните резултати от проверката по сигнала на министъра на икономиката, енергетиката и туризма, председателят на Окръжен съд Пловдив не намира основания да предложи на Висшия съдебен съвет налагане на дисциплинарни наказания на съдиите Емилия Брусева, Цветелина Георгиева и Александър Стойчев.