© Plovdiv24.bg | Жена от пловдивско село е била ухапана от змия и приета в университетската болница "Св. Георги". Това е първият случай на ухапан от влечуго в региона. "Пациентката не е успяла да види добре пълзящата твар. Имаше две дупчици на крака и лека степен на интоксикация", коментираха от клиниката по токсикология за "24 часа". Лекарите предупреждават, че през летния сезон опасните змии са активни, а отровата им е по-концентрирана, тъй като горещината изпарява влагата от нея."Когато змията напада, за да се храни, отделя по-голямо количество отрова. При самозащита може да не впръска много, защото не е подготвена", обясняват токсиколозите. Те уточняват, че не всяко убождане от пепелянка или усойница причинява интоксикация. Има и т.нар. "сухо ухапване", при което не е попаднала отрова, а има само следи от зъбите на влечугото и риск от инфекция. За да се докаже, че няма резорбция на отрова, е необходимо пострадалият да бъде под наблюдение поне 4 часа.
"Веднага след ухапването мястото трябва да се измие и охлади. В никакъв случай не бива да се правят опити за изсмукване на отровата, а по най-бързия начин да се потърси медицинска помощ", казват токсиколозите. По думите им ухапването от смок също не е безобидно. Ако раната не бъде обработена, може да се стигне до инфекция на меките тъкани, тъй като в устната кухина и по зъбите на влечугото има много бактерии. При неправилно лекуване на възпалението може да се стигне до отравяне на кръвта и дори смърт.
Като превантивна мярка срещу влечуги токсиколозите съветват при излети сред природата и работа на полето да се носят дълги панталони и затворени обувки, като се стъпва по-твърдо, защото опасните твари бягат от шума. При бране на горски плодове по шубраците първо трябва да се огледа мястото с пръчка. |