Първо в Plovdiv24.bg: Известна зъболекарска щерка иска 11 бона от МУ Пловдив за вреди
Много популярна пловдивчанка и дъщеря на уважаван стоматолог поиска 11 000 лева обезщетение от МУ Пловдив, научи Plovdiv24.bg. Дамата твърди, че ръководството на ВУЗ-а я отписало незаконно от учебната 2016/2017 година, като това станало няколко дни преди откриването. Младата жена изпитала унижение и срам, плакала, сринала се психически – затова поискала и въпросните пари.
През 2016 г. тя мислила да наследи професията на баща си и да стане зъболекар. След тежък провал на изпитите по биология и химия се отказала от държавната поръчка. Имала двойно гражданство и се записала като чуждестранен студент – платено, с по-висока такса. Получила факултетен номер и книжка за специалност "дентална медицина“, но няколко дни преди откриването на учебната година научила, че е била отписана със заповед на ректора.
Момичето ужасно се разстроило, плакало, сринало се психически и дори пило медикаменти, за да се бори със стреса. До ден-днешен трепери, щом стане въпрос за случая. Заповедта за изключване била разписана, защото кандидат-студентката не представила в срок документ, с който да удостоверява двойното си гражданство.
Тя събрала сили и оспорила заповедта пред административния съд, но без резултат. Обърнала се към Върховния административен съд. Спечелила делото - върховните магистрати отменили заповедта на ректора заради непосочване на правно основание.
Така се стигна до ново дело, в което зъболекарската щерка иска 11 000 лева обезщетение за причинените ѝ неимуществени вреди вследствие на отменената заповед. За целта входирала искова молба в Административен съд - Пловдив по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Делото беше разгледано преди дни.
Според приетата съдебно-психиатрична експертиза дамата изпитала чувство на унижение, срам, била потисната и без самочувствие, но това не довело до дезорганизация на поведението – момичето дори бързо взело решение да продължи образованието си на друго място и в друга специалност.
Били разпитани нейни близки, които разказали колко зле се чувствала тя след отписването. Пред магистратите говорили и двама служители на МУ-Пловдив, които лично ѝ дали срок да представи паспорт, удостоверяващ чуждото ѝ гражданство, което така и не се случило – затова и била отписана.
Според ЗОДОВ, обезщетение от държавата или общината може да се търси при отменен от съда незаконосъобразен административен акт, който нанася вреда на гражданин. Причинната връзка между отменения акт и вредата трябва да бъде доказана от ищеца.
Легална дефиниция за "неиумуществени вреди“ обаче липсва. В конкретния случай заповедта била отменена от ВАС, но не било установено безспорно, че в резултат на действията на администрацията на МУ–Пловдив, жената е имала негативни психически изживявания. Според магистратите, по-скоро това са обичайни емоции, вълнения и разочарование от несъстоял се прием в университет, характерни за всеки човек, особено млад.
По делото нямало медицинска документация от психолог, която да доказва понесени от кандидат-студентката психически травми, липсвали и доказателства за прием на медикаменти за овладяване на стреса. За успешно справяне със ситуацията обаче свидетелствал фактът, че 2 седмици след отписването от МУ, момичето е кандидатствало и е прието да учи "право".
Освен това случаят попадал в хипотезата на изключение от закона, тъй като дамата не представила документ, който бил задължителен. Искът е бил отхвърлен, но младата жена може да обжалва пред ВАС.
-чл. 5, ал. 1 от ЗОДОВ "Ако увреждането е причинено поради изключителна вина на пострадалия, обезщетение не се дължи“.
Plovdiv24.bg разполага с имената на всички участници в историята, но те няма да бъдат публикувани без желанието на страните заради чувствителността на тематиката. Редакцията ни е отворена за официални коментари.