Идеята е да се приложи немският опит за превенция на застрашените от заливане райони чрез внедряване на високотехнологични симулационни модели за ранно предупреждение на населението и прогнозиране на възможните щети, обясни инж. Никола Кърнолски, директор на Басейновата дирекция - Пловдив.
По линия на двустранния обмен федералното министерство на околната среда е отпуснало 75 000 евро за подготовка на проектното предложение за кандидатстване за финансиране по програма Interreg IVB. След проведена от него обществена поръчка за консултант е избрана специализираната фирма Infrastruktur&Umwelt от Дармщат, в която участват широк кръг научни специалисти по урбанизъм, транспортна и инженерна инфраструктура, екология и географски информационни системи, ръководени от проф. д-р инж. Ханс Рейнер Бьом.
"Основният проблем при проектната подготовка е това, че в българското законодателство все още не е транспонирана Директивата 2007/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2007 г. относно оценката и управлението на риска от наводнения. Поради тази причина не са ясни и институциите, които ще са компетентен орган за прилагане на предвидените за изпълнение мерки", каза инж. Кърнолски и посочи, че крайният срок за нотифицирането й е ноември 2009 г.
На 14 и 15 юли са проведени и първите разширени работни срещи между немските консултанти и експерти от Министерството на околната среда и водите, Басейновата дирекция - Пловдив, ГД "Гражданска защита", Националния институт по метрология и хидрология, областни и общински администрации. Въз основа на направените задълбочени обсъждания се предлага бъдещият проект да обхване средното и долното течение на р. Марица - от Белово до Свиленград. Това е около 250-километров участък, който преминава през територията на три области - Пазарджик, Пловдив и Хасково.
Според немските специалисти д-р инж. Петер Хайланд и Клаус Дап ще са необходими 11 млн. евро за изработване на Плана за управление на риска от наводнения, който включва и софтуерни модели на застрашените от заливане територии и система от технически мерки за превантивна защита и намаляване на последиците.
В съответствие с европейския опит прединвестиционното проучване, което ще направят немските консултанти, е разделено на три фази. Първата фаза включва подготовка на концепция на проекта и определяне на партньорите. Съгласно изискванията на програма Interreg IVB трябва да бъдат привлечени и два партньора от югоизточноевропейски страни - членки на ЕС. Единият ще е от Гърция, през която също протича р. Марица, а другият най-вероятно ще е от Словения или Румъния. Ще бъде направен преглед на реализираните до момента проекти за р. Марица (по JICA, Twinbasin и Phare CBC BG-TR Region), така че да се избегне дублиране на дейности, каза инж. Кърнолски. Като базисен документ ще служи и новият План за управление на басейна на р. Марица.
Във втората фаза ще се определи точният териториален обхват на речното корито и релевантните крайречни зони. Ще се направят геодезически измервания и сателитно заснемане на територията и включените в нея хидротехнически и инфраструктурни съоръжения, както и хидроложки проучвания (събиране на данни за валежи, отток и т.н. в необходимия обхват и модели). Със събраните данни ще бъде доразвита концепцията на проекта и ще се изработи техническо задание с точно описание на методиката, финансов план и времеви график.
В третата фаза немският консултант ще подготви апликационната форма за кандидатстване за финансиране на изготвянето на същинския проект, който ще отнеме минимум две години.
Източник: в."Строителство градът"