Рекордният амбициозен, антикризисен и напрегнат същевременно бюджет от 260 702 383 приеха общинските съветници с 32 гласа "за" и 16 "против" без нито един "въздържал се". Категорично против логиката на бюджета гласува дясната опозиция в лицето на ГЕРБ, ДСБ и СДС. Според тях бюджетът не подрежда правилно приоритетите на града, не е достатъчно социален, орязани са районните кметства. Иван Тотев от ГЕРБ например смята, че 500-те хиляди лева за изработване на проекти са твърде малко, за да бъдат усвоявани максимални средства от европейските фондове. Много резерви се криели в 36-те милиона, предвидени за външни услуги, след като миналогодишният отчет по същото перо бил с милиони по-малко. Разумен бюджет нарече предложеното Камен Шишманов от ВМРО и призова към разумно гласуване, каквото всъщност се състоя.
"Удовлетворен съм от дебата, оказа се ползотворен. Имаше много рационални предложения от опозицията, които подкрепих в самото начало. Общинските съветници бяха на ниво, не се стигна до профанско политизиране", коментира кметът Славчо Атанасов пред репортер на Plovdiv24.bg. Той подчерта, че днешната сесия е най-важната в годината, защото засяга бъдещето на всички пловдивчани и трябва да се работи с цифри, а не с политически лозунги.
За пръв път в бюджета на Пловдив се отделят 77 милиона за капиталови разходи, т.е. за инфраструктура, и това според градоначалника е нещо уникално. Много сериозната и амбициозна строителна програма цели не само развитието на града, не само Пловдив да се радва на по-хубави и по-широки булеварди и повече тротоари, а да се подпомогне и бизнесът. "В момент на криза общината може да помогне на бизнеса като открива повече строителни обекти и запазва максимален брой работни места", подчерта Атанасов. Според него бюджетът има определена рамка и администрацията трябва да вмести своите намерения в нея. "Имаше искания поне за още 260 милиона от различни политически сили и общински съветници. В това няма нищо лошо, те го правят за добро, трябва обаче да бъдем реалисти. Парите не стигат на никого по света - нито на руснаците, нито на американците, може би стигат само на шейха на Кувейт и султана на Бруней, но те стоят върху петролни кладенци и затова им стигат парите", обобщи Славчо Атанасов.