Ремонтът на Жълтото училище зацикли. Но поне няма да падне при земетресение

Автор: Цвети Тончева
Коментари (1)
08:38 / 04.06.2023
4888
Седем години след началото на ремонта на Жълтото училище в Пловдив са готови само основите му. Поне е сигурно, че то няма да рухне при евентуално земетресение, разказа за Plovdiv24.bg ректорът на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" Пловдив проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак.

"Ремонтът е стартирал през 2017, а през 2018 година е спрян. Основите не са това, което са очаквали, ето защо се налага нов проект през 2019 година. Първият бива отхвърлен, а вторият е одобрен от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и ние стартирахме", поясни Шекерджиева- Новак.

Тя все пак е доволна, че сградата вече е укрепена и реконструкцията на основите е завършена. Това на практика означава, че вече не се притесняват от земетресения за тази сграда. 

Но перипетиите за съжаление не свършват с това. Напрежението и адът, през който минава ръководството на Музикалната академия в Пловдив, са толкова големи, че има период, в който Шекерджиева - Новак дори има намерение да си хвърли оставката. 

Но какво точно спира продължението на ремонта?

За да отговори на изискванията за пожарна безопасност одобреният подход, където ремонтът вече е трябвало да стартира, не може да бъде продължен поради две причини.

"Първата от тях е финансово икономическа. Ние всички знаем какво ни се случи през 2021 и 2022 и за инфлацията. Цените на материалите скочиха драстично. Но, всяко зло за добро, защото предложеният подход, според специалистите, е много тежък и би наложило и допълнително укрепване на сградата, което още повече би оскъпило строителството", успокоява се ректорът на академията.

Шекерджиева обясни още, с познанията си на непрофесионалист в тази сфера, че по отношение на пожаробезопасността строителите влизат по някакъв начин в конфликт със специалистите от НИНКН. Прилаганите мерки за пожаробезопасност не кореспондират с идеята за възрожденските паметници на културата.

"Ако го торкретираме отвътре и отвън (това е процес на наслояване чрез пръскане на циментова смес, инертни материали, вода и добавки под високо налягане върху различни повърхности), то ние отвън това няма как да го направим, защото има изискване всички сгради в Стария град да имат около 1.5 м каменна основа, която да е показана. Това означава, че сградата не може отвън да бъде торкретирана до долу. За да тласна нещата напред, бях готова да си хвърля оставката. Разбрах, че не може да стане това, което си мислех в началото, с ентусиазъм и желание. Когато влизаш в един омагьосан кръг виждаш, че това не е точно така. Но и с моята оставка не можах да ги уплаша.

Наложи се оптимизиране на проекта и направо изцяло нов проект за вътрешното строителство, който отхвърля тези тежки метални конструкции, които бяха предложени. А допълнителното укрепване оскъпява още повече строителството. Оптимизирането е необходимо по принцип, защото докато трае ремонта на тази повече от 150-годишна сграда, тя непрекъснато разкрива себе си и нови, и нови  предизвикателства, с които ние трябва да се съобразим. И непрекъснато трябва да търсим точните специалисти и съгласуване с НИНКН", добави още Тони Шекерджиева-Новак.

По думите ѝ целият този процес се регулира от Закона за обществените поръчки, който обаче не кореспондира с изискванията на Закона за опазването на културното наследство.

"Пожарната безопасност е нещо, с което сме длъжни да се съобразим. В резервата не може да утежняваме конструкцията и да развалим това, което е паметник на културата", разказа още Шекерджиева - Новак.

Тя се притеснява и за това, че няма да може да завещае готовата сграда, след мандата си на ректор, на новоизбрания догодина. Оставя му, слава Богу, основите на тази сграда. 

Проф. Новак не се оплаква, не роптае срещу институциите, защото всички са отворени към нея. Но сега вече не знае къде да почука за тази сграда, заради неустановеното състояние на държавата и липсата на редовно правителство. 

Ректорът на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" Пловдив държи да каже още, че отпуснатите средства за ремонта на Жълтото училище се отчитат отделно от общия бюджет и се използват целево само за това строителство. Те, разбира се, няма как да бъдат достатъчни. Но трябва да се изразходват първо отпуснатите, а след това да се търсят и още. 

Новите разходи, свързани с разрешителни и с консултации със специалисти, са изцяло за сметка на бюджета на академията.

"Отпуснатите пари, с които мислехме всичко да направим, за голямо съжаление тежат като воденичен камък на ректора. Бих искала поне отвътре нещо да започне да се прави на тези стени. Огромни проблеми ми създава липсата на тази сграда. Бяхме предвидили много неща за нея", каза Шекерджиева - Новак. 

"Но, най-важното за нас е, че поне основите са завършени и сградата вече отговаря на изискванията за земетръс", добави още веднъж Тони Шекерджиева - Новак.

Виж коментарите (1)

Още по темата (14):
13.03.2024 В Пловдив умуват за Жълтото училище
07.10.2020 Ремонтират "Жълтото училище" в Пловдив за над милион
11.12.2017 Пловдивска депутатка стана "Доктор хонорис кауза"
02.11.2017 Започна ремонтът на "Жълтото училище"
02.11.2017 Започва дългоочакваният ремонт на емблематично училище в Пловдив
27.10.2017 Започва дълго чакан ремонт на емблематично пловдивско училище
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдив е изправен пред голям проблем
Коледният дух завладява Пловдив
Известно пловдивско семейство станаха баба и дядо, зетят - марока...
Супер промоция от Драмата в Пловдив за Черния петък
Камарата на строителите обвиниха КАБ и САБ в лъжа след брифинга в...
"Столипиново в Европа" алармира за масово изселване на българи от...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).