Община Пловдив е уведомила ПУ "Паисий Хилендарски", че във връзка с влязло в сила решение на Върховния административен съд незаконните бараки на ул. "Костаки Пеев" трябва да бъдат премахнати, научи репортер на Plovdiv24.bg.
"Да, така е. Според решението на ВАС сградите, намиращи се в непосредствена близост до Ректората, трябва да бъдат премахнати от самия университет", потвърди информацията ни кметът Иван Тотев. За целта градската институция инициира официална среща с ръководството на висшето учебно заведение, която ще се състои най-вероятно следващата седмица. От думите на градоначалника обаче стана ясно, че премахването на бараките няма да стане на всяка цена.
"Държа да продължаваме и занапред добрия диалог с университета. Община Пловдив е готова по всякакъв начин да помогне на ПУ в казуса и това ще обсъждаме на срещата с ръководството на университета", подчерта Тотев.
Припомняме, че ВАС излезе с решение в полза на район "Централен" по отношение на бараките на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", намиращи се на ул. "Костаки Пеев" 5-11. Спорът започна през 2008 г.
Бараките до сградата на ПУ са незаконни, съобщиха тогава от Апелативна прокуратура. Според магистратите петте сгради не са имали разрешение за поставяне и експлоатация. Последва заповед, издадена от кметицата на "Централен" Райна Петрова, помещенията, изградени върху публично-общинска собственост, да бъдат премахнати. Заповедта 4 години и половина по-късно все още не е изпълнена. Незаконните бараки продължават да запушват улицата, а според подробния устройствен план тя трябва да бъде отворена.
След като решението на ВАС стана ясно, на 21 май 2008 г. последва обжалване от страна на ПУ и произнасяне на Административния съд в негова полза. От "Централен" внесоха иска във Върховен съд, който постанови, че бараките наистина трябва да бъдат съборени, а решението не подлежи на обжалване.
В противоречие на закона с решение на пловдивския Общински съвет от 18 март 2010 г. обаче сградите бяха запазени и оставени до тяхното евентуално узаконяване. Предизвикалият много дебати проблем бе решен от градските съветници в полза на ВУЗ-а чрез категорично гласуване с мнозинство, обединило вечните опоненти БСП и ГЕРБ.
Твърдото решение на Райна Петрова да възстанови улицата, която сега е университетски двор, бе спряно в противовес на окончателното решение на Върховния административен съд бараките да се бутнат. Общинските съветници от БСП дори вкараха ден преди заседанието предложение, което да спре изпълнението на заповедта на кметицата на "Централен", в което те предложиха промени в подробния устройствен план, които да запазят продължаващото повече от 30 години статукво.
Запрян Козлуджов, тогава заместник-ректор на университета, заяви от трибуната на местния парламент, че близо 15 000 студенти учат в университета, няма достатъчно материална база и бараките са нужни. Чуха се и предположения, че ако се отвори улицата, студентите могат да станат жертва на пътнотранспортни произшествия.
В желанието си да решат проблема в полза на университета, съветниците взеха почивка, за да се опитат да направят юридическа акробатика и решението да бъде облечено в някаква законова форма. В крайна сметка тогавашният кмет Славчо Атанасов спря заповедта на Петрова до старта на реализацията на предвидения според подробния устройствен план бъдещ строеж на сгради.
"Под натиск ни карате да приемем едно незаконосъобразно решение, при което улицата да продължава да не бъде улица. Какво направи ръководството на университета, за да реши този много стар проблем. Имате прекрасен комплекс на Пазарджишко шосе, заради търпимостта на всички градски управи досега вие се качихте на главата им", каза арх. Атанас Недевски.
"Срам за нас, че гласувахме нещо незаконно, срам и за вас. Не може да е угажда на някого чрез тъпчене на закона", коментира и адвокатът Георги Колев.
Към днешна дата Иван Тотев е категоричен, че все още е много рано да се говори за каквото и да е било отваряне на улица "Костаки Пеев".
"Нека първо разговаряме с ръководството на ПУ, да чуем тяхната гледна точка и да решим как по най-добрия начин да излезем от този казус", лаконичен е градоначалникът.
Не само бараките, които запушват улицата са отвратителни, отвратително е всичко около университета-мърляви павилиончета, разбити и мръсни тротоари, преливащи от боклук мръсни контейнери, занемарени тревни площи, занемарени дворове на самия университет! За паркираните коли по тротоарите да не говорим. Сега строят и престрояват някакви нови помещения, но не знам дали имат право на това и дали сградата не е паметник на културата. Защо изобщо се допуска това, след като има възможност за разширение на 4-ти км. И като капак на всичко там се намира площад "Франсоа Митеран". На кое точно казват площад е загадка.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.