Повече от 50% от реститутите, притежаващи 40% от сградата на бившия "Детмаг", са предложили Община Пловдив да изкупи техните дялове в имота, научи репортер на
Plovdiv24.bg. Сагата с пустеещото от години здание, намиращо се на Малката главна в центъра на Пловдив, е на път да започне да се изяснява, ако съсобствениците и градската институция се договорят за цената. Следващото дело за имота е насрочено за края на септември, съобщи зам.-кметът
Димитър Кацарски.
Както и преди, така и сега единственият колорит на сградата, в която общината притежава 60%, са сергиите за вестници. Иначе двата етажа, които някога бяха рай за пловдивските деца, са безлюдни. Над тях има други два обитаеми жилищни етажа. Преди 15 години общинският съвет на Пловдив продава дела си в сградата на бившото вече РМД (работническо-мениджърско дружество) за 1,5 млрд. стари лева, но то не внася парите в срок и след продължителна съдебна одисея сделката е развалена. Оттогава пред градската управа стои дилемата дали да изкупи дяловете на частниците, или да продаде своите 60 процента на тях.
Мястото пред входа на апетитната сграда в центъра, която клошарите и пияните от дълги години се опитваха да превърнат в безплатна тоалетна и място за спане, в момента е в чувствително по-добро състояние. Миризмата на урина не се усеща толкова силно, а пространството видимо е почистено и измито.
След изборите миналата година новата власт на Пловдив заварва споразумение на предното управление с реститутите на сградата. В него се предлага партерния етаж да влезе във владение на съсобствениците, а следващия етаж - на общината, разказа Кацарски.
"Това за нас беше абсурдно, тъй като е ясно, че на партера имотите са два пъти по-скъпи. За тази цел уведомихме собствениците, че не сме съгласни, подновихме и съдебните дела", коментира още зам.-кметът. Последва изпращане от страна на общината на предложение. Става въпрос за процентно вертикално разделение на сградата, т.е. Общината да има по 60% на партера и на първия етаж, а останалите 40% на двата етажа да останат за съсобствениците.
"По този начин щеше да има общи стълбища, санитарни обекти и др., но не и общи търговски обект", поясни още Кацарски. Явно това не устройва реститутите и те не го приемат.
Стана ясно още, че към момента Община Пловдив не води преговори с евентуални инвеститори за сградата, не я предлага и няма заявени инвестиционни намерения към нея.