Група роми от Куклен поискаха през новия програмен период 2014-2020 г. да им се даде възможност да работят по проекти с европейско финансиране и да взимат възнаграждения по тях, вместо да получават наготово пари от трудовата борса или от други социални помощи.
Те апелираха хората от общината да бъдат активни като кандидатстват и спечелят проекти за трудова заетост, финансирани по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", за да могат местните да се включат в тях. Това стана по време на информационния ден в Куклен под мотото "ДА продължим ЗАЕДНО", организиран и проведен от Областен информационен център - Пловдив при добър интерес.
По време на форума стана известно, че в предишните години над 250 роми от региона са били ангажирани с работни места по схемите "Развитие" и "Ново начало - от образование към заетост" по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Това обяви Албена Костадинова, председател на Управителния съвет на Социална фондация "Инди Рома97".
Костадинова допълни, че над 80% от завършилите обучения по проекти безработни роми вече са намерили постоянна работа и успешна реализация.
Организацията в момента работи активно за достъпа на малцинствата до пазара на труда, по нов мащабен проект - "Етнически толерантен работодател - трансфер на добри практики за равно третиране", финансиран също по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
Проектът адаптира и внедрява модела на чешката партньорска организация "IQ ‘ROMA SERVIСЕ", която вече е патентовала марката "Етнически толерантен работодател". По него нашата фондация работи успешно вече близо година в партньорство с работодатели от цялата страна, синдикатите, общините, организации от ромската общност, регионални и национални медии към общите усилия за откриване на нови възможности за повишаване мотивацията на безработни представители на етническите малцинства при търсене на работа.
Като други добри практики бяха посочени още и изграденият Център за обществена подкрепа и Център за обучение по занаяти, както и такива за образователна интеграция.
Александър Тонков от Българска стопанска камара представи два проекта също по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" - "Нова възможност за моето бъдеще", който навлиза във фаза на пилотно тестване, както и "Информационна система за оценка на компетенциите на работната сила".
По време на семинара в Куклен оживени дискусии предизвикаха резултатите от националната инициатива "Научени уроци", която бе под егидата на заместник министър-председателя на България
Зинаида Златанова, съвместно с мрежата от 28 информационни центъра в страната, както и "Добрите практики" в Пловдивска област.
След семинара експерти от ОИЦ - Пловдив проведоха на място индивидуални срещи с всички заинтересовани.
С това информационно събитие Областен информационен център - Пловдив продължава активната си работа по първата за 2014 година мащабна информационна кампания, която се провежда на територията на 18-те общини в Пловдивска област.
Областен информационен център - Пловдив е част от мрежата от 28 информационни центъра за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, изградени с финансовата подкрепа на оперативна програма "Техническа помощ", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
ОИЦ - Пловдив работи в рамките на проект на община Пловдив, № BG161РО002-3.3.02-00021-С0001 "Изграждане на областен информационен център в гр. Пловдив".