Над 20 пловдивчани са дадени на прокурор за това, че са подали фалшиви декларации за доходи и имоти в социалните служби и са вземали помощи, без да имат право. Това съобщи
Надя Танева, директор на Дирекция "Социално подпомагане".
Над 150 са лицата, от които дирекцията има вземания. Сумите, които трябва да се събират от тях, са от 50 до 2500 лв. Дирекция "Социално подпомагане" е завела дела срещу големите длъжници с по-големи суми задължения и продължава да кани по-малките длъжници да възстановят сумите. Много от лицата са от ромски произход, каза Танева. Големите суми са се натрупали предимно от месечни помощи. Сумата, която се отпуска, е в размер на 285 лева, като по закон, който ги получава не трябва да излиза в чужбина.
Много ромите обаче са получили помощите и след това са заминали в чужбина. В този случай средствата се спират и лицето връща цялата сума. Но има и възрастни лица, които при подаване на документи за подпомагане "забравят", или умишлено не вписват продажбата на имоти, като не смятат, че това е нещо, което генерира доходи и трябва да бъде декларирано. Дори малка част земеделска земя да бъде прехвърлена, без продажба, това не дава право на хората да получават помощи, категоричен е Законът. Много възрастни хора не са запознати с това, каза Танева.
Тя посочи, че много от хората са дошли и са върнали взетите помощи, но има и такива, които се укриват. Задълженията им стоят и трупат лихви. Дирекцията дава право на разсрочено плащане, като длъжниците сами определят сумите, които им е възможно да връщат всеки месец. При длъжници, които се укриват се предприемат вземания от съдия изпълнител. Около 200 000 лева е сумата натрупана от задължения на граждани, получили неправомерно подпомагане по различни схеми, каза още Танева.
Източник: радио "Фокус"