Сред най-уязвимите малцинства са обитаващите четирите обособени квартала турци и роми, съставящи 10% от пловдивските жители. Продължителността на живота им е със 7-10 години по-малка. Здравословното им състояние е лошо. Живеят зле, при хигиенни, битови и социални условия под допустимия за нормално развита държава праг. Образованието и културата са ниски. Живеещите в близост българи също са поставени в лоши условия, трябва да търпят прихождащата мръсотия, воня, шум от ромските сватби и веселби.
Тези всеизвестни на другите пловдивчани факти са подложени на задълбочен анализ, върху който е разработена общинската стратегия за социално приобщаване на уязвимите етнически малцинства за 2009-2013 г. Изготвена с участието на неправителствени организации, допълнена с конкретни предложения за план за действие, днес, преди да бъде завършен окончателният й вариант, стратегията бе обсъдена на широка кръгла маса.
Тотални промени са наложителни в инфраструктурата, ВиК-мрежата, жилищата. Повечето местообиталища са незаконни и подлежат на събаряне. Причина е влошената достъпност до жилища - общинските са недостатъчни, а частните са недостижими финансово. Много малко от самодейно построените отговарят на строителните и санитарни стандарти. Нови домове, спортни бази, зелени площи, пенсионерски и младежки клубове са предвидени в плана за действие. Но за да бъдат придобивките опазени, е нужно политика за амбициране към образование и повишаване на културата. В "Източен" например след ремонт, саниране и боядисване в момента са най-красивите български училища, но по-важно е те да бъдат посещавани от учениците.
"Няма да забравя това, което преживяхме през 2005 г., когато пламна хепатитът и цялата област беше застрашена от епидемията. Трябват конкретни мерки за по-висока здравна култура чрез информиране по достъпен начин", смята председателят на областния съвет на БЧК Таня Георгиева.
"Въпросът е не само в подобряване на условията за живот, а предимно в настройката на хората. Предвидените в бюджета средства за изпълнение на отделните детайли от стратегията са резултат от един голям консенсус", коментира заместник-кметът по социалната политика
Красимир Ангелов пред репортер на
Plovdiv24.bg. Пари били заложени и за строителство и ремонти, и за образование, а където общинските сили не достигнели, щяло да се очаква да помогнат и неправителствените организации. Предвиденият целево за най-големия на Балканския полуостров ромски квартал "Столипиново" 1 милион е само част от общите средства за изпълнение на стратегията. Предстои утвърждаването й от общинския съвет, след което със заповед кметът ще определи комисия, която да извършва мониторинг върху реализацията й.