S&P Global Ratings заяви, че е спрялa oценката своя дългосрочен кредитен рейтинг "BBB“ на Пловдив поради липса на актуална и навременна информация за поддържане на рейтингите. От агенцията твърдят, че момента нямат достъп до информация за последните финансови резултати и планиране на града.
"Ще възобновим нашето наблюдение и ще възстановим оценките, ако липсващите данни станат достъпни и заключим, че отговарят на нашите стандарти за количество, навременност и надеждност", обявиха още от агенцията.
Според Николай Гюров, председател на групата на ПП-ДБ в Общинския съвет по този начин S&P фактически потвърждава, че общината се управлява непрозрачно - официалните финансови данни сякаш се “крият", за да не станат видими определени дупки във финансовото управление на Пловдив.
"При гласуването на бюджета за 2024 г. и бюджетната прогноза за следващите години, ние ясно заявихме, че градът е изправен пред нереалистични разходи и липсва визия за развитието му. Освен това, бюджетът е и основната политика на кмета, в която продължаваме да не виждаме реформи и оптимизация на администрацията и общинските предприятия", пише Гюров в страницата си в социалните мрежи
"В следващите месеци община Пловдив ще изразходва десетки милиони, предоставени от държавната хазна, и спестяването на информацията цели да създаде среда, в която отново парите на данъкоплатците да бъдат изхарчени на тъмно", допълва Гюров.
Всичко това поражда няколко съществени въпроса:
- Умишлено ли управлението на кмета
Костадин Димитров крие информация от престижна международна кредитна агенция?
- Кой е пряко отговорен за неизпращането на данните?
- Смята ли общинското ръководство да превърне Пловдив в най-непрозрачно управлявана община в България?, пита се Гюров.