© | | Уникално проследяване на степента на заразяване с хепатит В и С и предсказване на изхода от развитието на болестта се извършва вече и в Пловдив. Това става в медико-диагностичната лаборатория „Писанец", където се прилага генетичния метод TaqMan Real Time PCR, известен повече като полимеразно верижна реакция в реално време. Пловдивската лаборатория е едно от малкото здравни заведения в страната, където се прилагат подобни високотехнологични методи за диагностика на хепатита, съобщи д-р Анета Иванова от Клиниката по гастроентерология в МБАЛ „Св. Иван Рилски" - София. Според нея изследването с апарата Real Time PCR се смята за изключително надеждно - дава 99,7% достоверност на взетите проби, а резултатите са готови за 2-3 часа.Д-р Иванова бе сред основните лектори на семинара за гастроентеролози, който се проведе в Новотел - Пловдив. Той бе организиран от Дружество „Биосистеми" със съдействието на лаборатория „Писанец".
Това, което различава методът TaqMan Real Time PCR от останалите биохимични техники е високата специфичност на анализа, заявиха д-р Мая Кичева от „Биосистеми" ООД и д-р Маруся Писанец при презентацията на новата технология пред пловдивските гастроентеролози. Полимеразно верижната реакция представлява намножаване на определен участък от генетичния материал в условия на ин-витро, добавиха те.
До този момент на всички пациенти с хепатит се назначаваше еднакво лечение - сега, с прилагането на новия молекулярно-диагностичен метод, можем да предскажем дори изхода от заболяването и каква е най-подходящата терапия за всеки болен, категорична е д-р Анета Иванова. Според нея основното предимство на апарата Real Time PCR е, че открива колко копия на милиграм от вируса има в телесните течности на пациента. При някои бройката може да е 100, а при други да достигне и 100 хиляди. Това означава, че всеки трябва да бъде подложен на индивидуално лечение в зависимост от степента на заразяването си с вируса на хепатит В или С, обясни д-р Иванова.
Лекарите са на мнение, че наличието на антигените в кръвта много често означава и запазване на генома на вируса в клетките на черния дроб, т.нар. „хематоцити". Това може да доведе както до ново активиране на действието на хепатита, така и до рак на черния дроб, предупреждават гастроентеролозите.
Стандартно за хроничен носител на хепатит В се приема всеки, който има виремия в продължение на 6 месеца. С помощта на Real Time PCR обаче това може да се установи още след 2-ия месец. По този начин значително по-рано започва лечението с интерферон, подчерта д-р Иванова. Според нея за 14 дни може да се излекува и хепатит С, ако още от началото е имало изследвания с полимеразно верижна реакция.
PCR анализите улесняват и контрола на лечение. Като проследява в продължение на 1 месец виремията на пациента, лекуващият лекар може да разбере дали трябва да продължи терапията по начина, по който я е започнал, или да смени лечението, ако то не води до очакваните резултати, смятат гастроентеролозите. Според тях прилагането на интерферон при болни от хепатит носи и риск - ако терапията е неадекватна, има опасност да се създаде мутация на вирус. Подобни случаи вече са регистрирани във Франция при лечение на хепатит А.
Сред проблемите, които обсъдиха по време на семинара гастроентеролозите, бе и хронифицирането на HBV и HCV. При хепатит В това се случва на 10 до 20 на сто от заболелите, което означава, че 80-90% от пациентите успяват да се излекуват напълно. При хепатит С обаче в хронични носители се превръщат значително по-голяма група - между 60 и 85% от заразените.
В България едва 10-20 на сто от заболелите от хепатит В се излекуват напълно, отчетоха гастроентеролозите на семинара. Имаме по-голям успех с терапиите при тип С - между 60 и 80%, ако сме хванали заболяване в т. нар. „остра" фаза, каза д-р Анета Иванова. Основно това се дължи на разширяване на кръга на изследванията - модерната тенденция е да се прави диагностика на маркерите, която позволява търсене и на антигени, добави тя. Според нея 40% от населението на света и приблизително същия процент българи са се "срещали" с вируса на хепатита или имат вече изградени положителни антитела, следствие на заболяването.
Статистиката сочи, че след сифилиса хепатит В и С са на второ място по честота на предаване по полов път, като едновременно с това са 100 по-заразни от ХИВ вируса.
Системата за PCR анализ е отворена и може да бъде използвана за диагностика на хепатит, но и на всички останали вирусни и бактериални инфекции и паразитози, обясниха от лаборатория „Писанец". И подчертаха, че технологията TaqMan открива различни мутации или резистентност към препарати, което е важно при оценка на ефективността на всяка терапия. Въвеждането на туморни маркери помага при ранното откриване на ракови образувания, а PCR апаратът изследва и полиморфизми в различни гени, както и биологично родство.
Новият метод се прилага и за откриване на опасни бактериални инфекции като антракс, чума, бруцелоза, туларемия, ботулизъм, салмонела и други. Получените резултати от взетите проби са изключително точни, защото апаратът може да открива вирусен товар от единични копия до 10 млн. копия на милилитър, подчертаха от лабораторията в Пловдив.
ЛАБОРАТОРИЯТА
Мeдико-диагностична лаборатория „Писанец" е лицензирано лечебно заведение, което работи с водещи медицински центрове в Пловдив и областта. Оборудвана е с последно поколение апаратура, която е напълно автоматизирана.
Лабораторията е създадена през 2002 година и има сключен договор с РЗОК-Пловдив. Разполага с лабораторните направления: Клинична лаборатория, Микробиология, Вирусология, Паразитология, Хистология и PCR сектор.
Лабораторията има 6 регистратури - в шестте района на Пловдив, в които може да се взема материал за изследване. Готовите резултати се получават на място, по куриер, имейл или факс.
При посещението си всеки пациент получава уникален идентификационен баркод номер, който му гарантира дискретност, сигурност и съответствие на резултата. Независимо откъде е взета пробата, изследванията могат да се получат във всяка регистратура, както и да се проверят он-лайн в Интернет с потребителски номер и парола.
|