© | | Снимка и информация: вестник "Строителство градът" | През тази година градската управа ще стартира обновяване на публичните пространства на площад "Централен". Предвидените в общинския бюджет средства за проектиране и изпълнение на нова настилка и озеленяване са 2.3 млн. лв. Предстои община Пловдив да обяви обществена поръчка за инженеринг. Кандидатите ще трябва да предложат освен оферта за изпълнение и проект за модерно благоустрояване на обществените пространства на площада. Съгласно одобреното от експертния съвет по устройство на територията миналата седмица планово задание проектната територия е с площ 16 300 кв.м и граници: бул. "Цар Борис III Обединител" - на изток, Цар-Симеоновата градина и военният клуб - на запад, ул. "Княз Александър Батенберг" - на север, и градската концертна зала - на юг. Тя е обявена за групов паметник на културата, тъй като е в контактната зона на разкритите останки от форума на Филипопол.
Новото проектно решение за площад "Централен" трябва да включва подмяна на съществуващата каменна настилка с преобладаващо приложение на цветни бетонови блокчета с мек пастелен колорит, с каквито вече е подновена ул. "Княз Ал. Батенберг". Допуска се частично използване на гранит за оформяне на отделни тематични ансамбли или архитектурно доказани частични площадни елементи. Необходимо е да се предвидят кътове за отдих, решени посредством подходящи за градската среда малки архитектурни форми и елементи на градския дизайн, както и функционално улично осветление на зоната. За откритите пространства е необходимо допълнително озеленяване със запазване на съществуващите дървета и цветни островчета.
Проектът трябва да съдържа още схема за вида, местоположението и размерите на рекламно-информационни елементи, както и части ВиК, "Електроинсталации", "Вертикална планировка" и ПБЗ.
Експертният съвет по устройство на територията при община Пловдив прие проектът да се разработи и реализира на два етапа предвид спецификата на зоната. Първият етап обхваща благоустрояване на публичното пространство от ул. "Княз Ал. Батенберг" до южната граница на Централна поща, включително и водното огледало до южния вход на градината.
Проектът за втория етап - площадното пространство между Военния клуб, Концертната зала и паркинга на хотел "Тримонциум", се предлага да бъде предхождан от предпроектни проучвания за изграждане на подземен паркинг под площадното пространство с експониране на археологията по подобие на старите европейски градове. Това ще даде възможност както за решаване на острия проблем с паркирането в центъра на града, така и за възстановяване на прекъсната директна комуникационна връзка между ул. "Иван Вазов" и ул. "Кап. Райчо", коментира главният архитект Емилия Божкова.
Според общинските експерти това ще бъде един шанс за разкриване на намиращите се под площада антични останки от крепостна стена. Проектната идея е в съответствие с приетата в oбщия устройствен план концепция за цялостно устройство на наситените с археология подземни пространства в централната градска част на Пловдив.
В началото на годината обаче инвестиционното намерение за подземен паркинг под площад "Централен", лансирано и от кмета на Пловдив д-р Иван Чомаков, не срещна одобрението на голяма част от общинските съветници.
Историческа справка Оформянето на централния площад на Пловдив в съвременния му вид започва още през 50-те години на ХХ век със създаване на пешеходно пространство между Централна поща и Цар-Симеоновата градина чрез спиране на автомобилното движение по ул. "Княз Александър Батенберг" и превръщането й в главна пешеходна зона. За строителството на хотел "Тримонциум" през 1952-1953 г. е съборена старата централна баня на града, намираща се в частта на настоящия паркинг. За разширение на сградата на Централна поща в южна посока през 1972 - 1974 г. е съборена четириетажната сграда на Кудоглу, както и сградите на още няколко прилежащи квартала, с което се отваря пространството на юг от пощенското здание. През 1978-1979 г. започва изграждане на районните комуникационни артерии на север и изток от пощата, вследствие на което се разкриват изключително ценните археологически находки на Античния форум на Пловдив. През периода 1985 - 2002 г. по задание на община Пловдив многократно са правени архитектурни и устройствени разработки на зоната с цел изясняване на възможностите за архитектурно-пространствено развитие и изграждане на площада и центъра на Пловдив. |