С прилагана в УМБАЛ "Свети Георги" терапия срещу ХИВ пациентите не развиват СПИН

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:15 / 20.05.2021
1886
Прилаганата в Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ "Свети Георги“ ЕАД – Пловдив съвременна терапия позволява на хората, живеещи с ХИВ, никога да не развият СПИН.

Центърът за лечение и проследяване на тази група полага грижи за около 300 души с инфекцията не само от региона на Пловдив, но и от цялата страна. Това съобщи по повод 20 май – Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ, проф. д-р Марияна Стойчева, дм, дмн.

Тя уточни, че броят на пациентите варира поради мобилността им, прекъсване на лечението и грижите по тяхно лично усмотрение, както и по невинаги ясни причини. ХИВ е абревиатура на човешки имуннодефицитни вируси (от англ.), а СПИН – синдром на придобита имунна недостатъчност.

Центърът за лечение и проследяване на хора, живеещи с ХИВ, към Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ "Свети Георги“ ЕАД – Пловдив е вторият по големина в страната и е създаден през 2006 година. Познанията за ХИВ инфекцията и начините да бъде контролирана бележат огромен успех в последните 20 години.

В момента Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ "Свети Георги“ ЕАД – Пловдив разполага с над 40 антиретровирусни медикамента, фиксирани дозови комбинации и еднотаблетни режими, насочени основно да потискат размножението на ХИВ. Но в същото време и да осигурят превенция за развитието на крайната фаза на инфекцията – СПИН. Прилаганата съвременна терапия има потенциал само за няколко месеца да сведе концентрацията на ХИВ в кръвта – т. нар. вирусен товар, до нива, които не могат да бъдат открити.

"Това е изключително важно на първо място за пациента, тъй като е гаранция за спиране развитието на инфекциозния процес и възстановяване на имунната система. От полза е и за обществото, тъй като хората с неоткриваем вирусен товар не предават ХИВ на своите партньори“, обясни доайенът в Клиниката по инфекциозни болести проф. д-р Марияна Стойчева. Съвременната антиретровирусна терапия (ART) осигурява продължителност и качество на живот на хората, живеещи с ХИВ, неразличими от тези на неинфектираните.

Проф. д-р Марияна Стойчева е категорична, че стриктното придържане към терапията е основно изискване за нейната ефективност. Абсолютно неприемливо е прекъсването за месеци, за седмици и дори за дни. Това довежда до бързо активиране на ХИВ, авансиране на имунния дефицит и възникване на вирусни мутации, които правят ХИВ резистентен към наличните медикаменти. В тези случаи изборът на подходящо лечение е особено труден и отдалечава успеха на терапията, предупреждава проф. д-р Марияна Стойчева.

Модерните тенденции в антиретровирусната терапия включват създаване на еднотаблетни терапевтични режими, при които трите компонента на терапевтичния режим са обединени в една таблетка, приемана от пациента веднъж дневно. Съвременни подходи са прилагането на режим с два, вместо с три, медикамента, дълго действащи депо препарати, които могат да се прилагат веднъж месечно или дори на 3 месеца.

В Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ "Свети Георги“ ЕАД – Пловдив мониторингът и лечението на хората, живеещи с ХИВ, се извършва съгласно националните и европейски стандарти. Разполагаме с всички антиретровирусни средства, разрешени в страната. Лечението е напълно безплатно за пациентите и се осигурява от Министерство на здравеопазването. Не се изисква направление за преглед на пациентите. Всички български граждани, при които е установена ХИВ инфекция, трябва да се обърнат към някой от центровете в страната – София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора, и лечението да започне максимално рано.

Стигмата е един от основните проблеми при ХИВ. Съпроводена е и с дискриминация. "Налице е стигма в обеството, дори при някои медицински специалисти, има я и сред самите пациенти. Крайно време е да разберем, че ХИВ – това не е смъртна присъда! Тази инфекция е хронична и може да бъде контролирана“, обясни проф. д-р Марияна Стойчева. Надеждите са, че скоро ще бъдат създадени медикаменти, които да осигурят не само потискане и контрол, а и разрушаване на ХИВ. Ранната диагноза и ранната адекватна терапия са решаващи, напомня проф. д-р Марияна Стойчева.

У нас се извършва т. нар. пред- и следекспозиционна профилактика. Тя обаче се заплаща от пациентите. Следекспозиционната профилактика при медицински лица е безплатна и се осигурява от посочените по-горе центрове за мониториране и лечение на хора, живеещи с ХИВ.

"Горещо препоръчвам изследване на ХИВ дори при минимални съмнения за заразяване и стартиране на подходяща терапия, веднга след поставяне на диагнозата“, заяви проф. д-р Марияна Стойчева.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
BMW отнесе мантинелата на основен пловдивски булевард, полиция и ...
Ключова рокада в Община Пловдив
Шофьор олекна с 1350 лв., 18 контролни точки и остана без книжка ...
С ледено шоу откриват Ice Park Пловдив
Влаковете тръгнаха под Бетонния мост и през Централна гара
РИОСВ Пловдив отчита замърсяване на въздуха


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).