ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
С примитивен речник и уличен език в училище
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:47 / 12.01.2010Коментари (11)5460
© Plovdiv24.bg
Децата масово постъпват в училище с говорни проблеми, а речникът им се свежда до неколкостотин думи на битово ниво. Това е становище на логопеди под тепетата, които се налага да работят за изчистване на артикулационните недостатъци на хлапетата, за да не затрудняват усвояването на учебния материал. Почти нямало дете, което да изговаря правилно „л", а всяко второ заменяло „ш" и „с". Безобидното на пръв поглед в изговора обаче се отразявало при писането. За да улеснят общуването помежду си, те ги изпускали или ги заменяли с по-лесни. Още повече затруднения създавал бедният речник, с който малчуганите пристъпвали школския праг. Той бил на толкова примитивно битово ниво, че учителите се виждали в чудо как да обясняват понятия като звук, сричка или модел на думата, които изисквали комуникативна зрялост. Хлапетата бъркали дори начало, среда и край и така не можели да определят първия и последния звук на думата. Липсата на словесен запас пречела и в обучението по предмети, особено когато дойдел ред на физични и химични понятия, като величина, сила, обем. На въпрос „Кога ходихте на море?" първолаци масово отговаряли утре, вместо вчера.

Деца, с които родителите работят вкъщи, а грижите не се свеждат до гледане на телевизия, веднага личат. Ролята им до влизането в училище е огромна, защото това е времето, в което децата опознават света и човешките отношения, трупат знания. В противен случай те не са адекватни да поемат отговорност, коментира логопедът от регионалния ресурсен център Миглена Люцканова. Все още доста деца изпитвали големи трудности и при овладяване на четенето. За тях „м" и „н" звучат по един и същи начин и те не ги различавали като отделни фонеми, щом разгърнели учебника.

Хлапетата масово бъркали езика на улицата с този в училище. Единици от първолаците се обръщали на „вие" към госпожата и се налагало тепърва да им създават навици. ОК за тях означава едновременно добре, супер, страхотно, горе-долу. С една дума, която дори не е българска, те изразявали и емоция, и настроение. Дори петокласници толкова трудно се изразявали, че отговорите им се свеждали до кратки и прости изречения. Дори когато трябвало да обяснят някакъв факт, те нямали капацитета да съставят разширено изречение.

„Проблемите са още по-големи при децата, които живеят в двуезична среда - било от малцинствата, било в семейства с родител чужденец. Словоредът на единия език влияе върху словореда на българския и объркването е голямо. За децата е важно езиците да не се смесват и те да знаят кой родител на какъв език е носител", обяснява Люцканова. Това важало основно за ромските деца и по малко при наследниците от смесени бракове. Педагозите са категорични, че овладяването на чужд език изисква добро познаване на родния.

Източник: в. "Марица"







Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Езикът се променя така,както е най-лесен за ползване. Това му е и целта.
цитат:
Педагозите са категорични, че овладяването на чужд език изисква добро познаване на родния.
Пълна глупост.
+1
 
 
Само децата ли имат проблеми с правоговор, правопис, речников запас, фонетика, граматика? Слабата езикова култура, дори нейната липса напоследък е характерен белег на все повече българи от всички поколения - доказателства колкото искаш - най-вече във форумите, но и в медиите, в управленските структури, а за малцинствата да не говорим.
на 12.01.2010 г.
+2
 
 
Това е резултата от непрекъснатото чатене в интернет Съкращения и безсмислени граматически символи
+1
 
 
Това може наистина да се окаже голям проблем, защото децата са бъдещето ни и ако правим компромиси при отглеждането и възпитанието им, ще изпитаме последствията върху себе си... За жалост повечето родители, втурнати да работят и изкарат прехраната и да погасяват кредитите за какво ли не, все по-малко обръщат внимание на децата... Тази сутрин чух една жена да споделя с друга: "Казала съм й да ми отговоря единствено когато я питам и да не ме занимава непрекъснато с глупостите си...", говорейки за дъщеря си... Ами на мен това не ми се струва нормално...
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Водна криза
Кауза Колежа
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: