Материална база за напълно нови социални услуги за деца в риск създаде Община Пловдив с реализирането на проекта "Социална инфраструктура в град Пловдив - модел за по-добра грижа за децата". Той приключва почти една година по-рано и бе изпълнен по Оперативна програма "Регионално развитие", обяви днес по време на заключителна пресконференция кметът на Община Пловдив Иван Тотев.
"Общата стойност на проекта е малко над 3.75 млн. лв., като 3.188 млн. лв. са финансовата помощ от страна на Европейския фонд за регионално развитие, а останалите 563 хил. лeва - съфинансиране от държавния бюджет на България. Амбициозният проект имаше за цел подобряване на качеството на живот на 78 деца в риск от 3 до 18-годишна възраст от домовете за хора с умствени и физически увреждания и домовете за медико-социални грижи. Това наложи изграждане на нова материална база и среда, близка до семейната, която да помогне за приобщаването на младежите към обществото", обясни Тотев.
Петте центъра от семеен тип са построени в няколко жилищни района на Пловдив - в т. нар. "първа градска част", в "Тракия" и в кварталите "Гладно поле" и "Дружба". Защитеното жилище се намира в кв. "Христо Ботев - север". Размерът на стаите и броят на помещенията в сградите са проектирани така, че да отговарят на броя на децата, които ще бъдат настанени в тях - общо по 14, подчерта Георги Титюков, заместник-кмет по дейност "Спорт, младежки дейности и социална политика". За функционирането на новата инфраструктура са разкрити 45 работни места, като сградите ще бъдат готови да приемат децата в края на настоящата календарна година.
"Тъй като в сградите ще живеят и деца с различни физически увреждания, е доставено и монтирано подходящо оборудване и обзавеждане за облекчаване на тяхното придвижване - навсякъде има рампи и асансьори", обясни Димитър Кацарски, зам.-кмет по дейност "Общинска собственост, устройство на територията, строителство и инвестиции" в Община Пловдив.
Центровете и защитеното жилище имат внедрени мерки за енергийна ефективност - топлоизолация, подходяща дограма, локални инсталации и връзки към системите за топлоснабдяване, газоснабдяване и т.н.
Новата социална инфраструктура за децата и младежите с увреждания е създадена в синхрон с Националната карта на планираните резидентни грижи и със Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-12/2011 "Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск", с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Сградите са изцяло в съответствие и със Стратегията за закрила на детето 2009 - 2011 г. на Община Пловдив. В нея една от оперативните цели е свързана с утвърждаването ролята на българското семейство и подобряване качеството на съществуващите услуги и форми на грижа в зависимост от потребностите на децата.
Изпълнението на проекта се осъществи при пълна координация и съвместна работа с отдел "Закрила на детето" към Дирекция "Социално подпомагане".
"Общите действия на институциите са гаранция за успешното изпълнение на една изключително важна социална услуга - създаване на равнопоставеност между членовете в обществото", заяви зам.-кметът Димитър Кацарски.
парво как реши че сам малоумник,не знам!второ какво сам казал за откриването!? пак и кои си ти че ще ти давам аргоменти!пак и да ти обясня че ти явно в чужбина не си ходил това ако е хубаво то значи ти си малоумника!в такива сгради хората си гледат животните и наи вероятно строителството им е 10 пати по добро!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.