Запознати разказват за историята на Марково тепе, която е с 30-35 годишна давност. През седемдесетте години на 20 век там са се отчуждили прекрасни къщи с дворовe и дървета пред тях с цел построяването на многофункционална сграда, от която Пловдив тогава е имал голяма нужда. Собствениците им са били пратени да живеят в крайни квартали, в панелни кутийки. През годините се говореше на мястото да се изгради пловдивски вариант на НДК, огромна спортна сграда и други подобни.
"Със смяната на режима всички тези планове отидоха в небитието. Тогава се появиха строителните предприемачи и започна строителството на глупави, нефункционални и грозни сгради, сбити една в друга. Без паркинги, без зеленина. И най-сетне върхът на сладоледа, апотеозът, паметникът на корумпирания общински служител - мол "Марково тепе", коментира друг наш читател.
Взривовете покрай строежа на МОЛ "Марково тепе" тероризираха години наред живущите в района. Пак същите взривове напукаха кооперациите в близост до бившето тепе.
Инцидентите, свързани със строителството на сградата, бяха много: автомобил пропадна в строежа след свличане на земна маса, лека кола бе буквално бетонирна, след като върху нея бе излято подобаващо количество бетон, а работник се подхлъзна на металната конструкция и полетя от втория етаж на обекта.
Припомняме, че строителството на фалиралия мол закъса след като българо-израелската компания "Мелина" спря да обслужва кредита си от 45 млн. евро към австрийската "Инвесткредит банк". В резултат на това, през април 2011 г. банката пое контрол върху фирмата и на практика придоби заложеното имущество.
През лятото на миналата година "Инвесткредит банк" обяви търговското предприятие на търг, който бе спечелен от дружество на немски гражданин. В мола са инвестирани близо 50 милиона евро, а за довършването на сградата са необходими още 12 млн., казват специалисти.
В края на миналата есен новите инвеститори обещаха, че до края на 2011 г. ще подновят работата по мола. За съжаление или не, това обаче не стана. Запознати твърдят, че заради съдебни спорове между представители на фирма "Мелина" и "Инвесткредит банк" строителството явно скоро няма да бъде възстановено, независимо че Тобиас фон Крайслер, представител на новите собственици, потвърди пред медиите, че нямат проблем с осигуряването на финансирането.
В момента стоежът е запустял и обезлюден. Грозна е гледката откъм бул. "Руски", където цялата фасада на мола е облепена с плакати. Част от тротоара от страната на Търговската гимназия липсва, тъй като е разбит от ремонтните дейности на обекта, спрели вече от близо 2 години.
Каква ще е съдбата на грозната сграда оттук нататък ще стане ясно с времето. Мнението на повечето от читателите на Plovdiv24.bg по темата е тя да бъде взривена, а мястото да бъде залесено. И както казва един пловдивчанин: "С такова сторителство от "древен и вечен" Пловдив стана "древен и обречен".
Източник: Искра Койчева