Днес в Заседателна зала на Община Пловдив беше представен Междинен обобщен доклад по проекта "Гражданско наблюдение в полицията", предаде репорер на Plovdiv24.bg. Докладът касае областите Пловдив и Пазарджик за периода август - декември 2010 г.
Проектът се състои в непредизвестени посещения на специално обучени доброволци в полицейските управления, които следят за спазването на законовите изисквания при полицейско задържане. Наблюдението се извършва по общо 14 показателя за спазване на основните права на задържаните и условията за задържане в полицията.
Стана ясно, че през последните 5 месеца на 2010г. са констатирани по-чести поправки в регистрите по задържаните в сравнение с 2007-2008 г. Това свидетелства за риск от нарушаване на основните права на задържаните, включително и превишаване на законоустановения срок за задържане от 24 часа.
В същото време, наблюдението за последните 5 месеца на 2010 г. регистрира само 2 оплаквания за полицейско насилие, и те са единствено в София.
Намаляването на оплакванията за насилие на територията на полицейските управления, обаче, не означава намаление на насилието като цяло, казват още координаторите по проекта. Анализът на случаите, отразени в медиите през последните 7 години показва, че за периода 2004 -2010 г., те са се увеличили двойно. Преобладаващата част от това насилие се случва извън полицейските управления, а не вътре в тях.
Освен това, през 2009 и 2010 г. местата на упражняване на полицейско насилие се изместват към домовете на хората и в полицейските автомобили, сочат данните от доклада.
Стана ясно, че гражданското наблюдение регистрира подобрение по показателя "Отношение на полицейските служители към задържаните лица", което, според организаторите на проекта, все по-често се определя от задържаните като "професионално " и "любезно".
Частично подобрение имат 5 показателя: осигуряване на преводач, материално-битовото състояние на РУП, оборудването на местата за задържане, обособяване на обслужващи помещения за настаняване на мъже, жени, непълнолетни и др.
Промяна няма по 3 показателя, а именно: условията на работа на полицаите, осигуряване на медицинска помощ и оборудване на местата за задържане. Частично влошаване се наблюдава по четири показателя: информираност на задържаните за правата им, достъп до правна помощ, осигуряване на храна на задържаните и водене на документация по задържането.
Регистрирани са случаи, при които задържаните не са запознати с правата си. Също така са регистрирани и полицаи, които разубеждават задържаните да търсят защита. Продължават и оплакванията на полицейски служители от лоша координация с местните адвокатски съвети за осигуряване на дежурни адвокати.
Според доклада, въпреки частичният напредък, само 18 РУП се доближават в някаква степен до нормативните изисквания. В Пловдивско има само 3 полицейски управления, отговарящи на условията на нормативата уредба и те са 3-то, 5-то и управлението в "Труд". 6-то РУП, намиращо се в Столипиново, е в най-трагично състояние.
Проектът "Гражданско наблюдение в полицията"се провежда за втори път на територията на област Пловдив и за първи път на територията на област Пазарджик. Той се реализира от Институт "Отворено общество" - София и Главна Дирекция "Охранителна полиция" на МВР, съвместно с Община Пловдив.
До сега само следователите от 3-то са ми помогнали да разреша проблем. 2-ро направо може да го затварят там освен да се пушат цигари други дейности не се вършат. Да са живи и здрави хората от 3-то.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.