© Plovdiv24.bg |
Чуйте какво каза бившият кмет на Пловдив д-р Иван Чомаков за сделката с Античния форум В четвъртък пловдивският Общински съвет гласува 5 163 600 лева с ДДС за откупуване на терена от 5634 квадратни метра край Централна поща, продадени през 2003 година на "Младост Алфа" в изпълнение решение на тогавашния ОбС. Plovdiv24.bg се свърза с бившия кмет д-р Иван Чомаков, който върна лентата как и защо е осъществена сделката.
"Имаше предложение за инвестиция - мястото да се покрие и да се възстанови частта от археологията, запазена след изграждането на Пощата", заяви той.
Предложението дошло от австрийски фонд, искащ да купи терена. "Дупка", нарече го Чомаков и подчерта, че по онова време мястото е имало вид на истинско бунище, опасно от дълги години. "Сега горе-долу е поддържано, а ние отвътре изнесохме 20 камиона с гуми и боклуци, какво ли нямаше."
И така - провежда се национален конкурс за реконструкция на централната част на Пловдив, включващ Главната, подходите към нея и "дупката" до Пощата. "Тази дупка е изкопана навремето, когато е строена пощата и така е зарязана. Цялата археология е изкопана, изорана, разхвърлена из града. Това беше едно бунище. Проведоха се предварителни проучвания, нищо случайно и повърхностно не е правено. Проведохме национален конкурс за идеен проект за реконструкция. Събрана бе комисия, включваща всички важни държавни институции."
Класират се два проекта, избира се въпросният за покриване на пространството плюс изграждане на два етажа на височината на Пощата, в които да има туристически информационен център, магазини, бутици. Задължителен елемент е реконструкция на археологията.
Планът за новата "сграда" пък е тя да се вдигне над археологията, а пространството да поеме пешеходния трафик от подлеза и така движението от ул. "Капитан Райчо" и булеварда да излиза директно при задния вход на Пощата.
"Вместо да се минава само през подлеза, щеше да се минава и през археологията и след това да се излиза на площада. Имаше идея да се доразкрие археологията и под площада да се направи огромен паркинг, както и връзка на ул. "Иван Вазов" с булеварда. Това беше уникален проект."
Печели го въпросната фирма. Последва решение на ОбС за продажба на терена срещу задължение да се реализира намерението, както и да се възстанови археологията. Тогава обаче започва обжалване и конкурсът е вкаран в съда, атаката идва от регионалното министерство, делата се печелят от Общината през 2008 година. Спорът е - ако археологията е държавна, чия е земята - на Общината или на държавата и има ли право Общината да сключи такава сделка.
"Съдебната процедура бе повдигната от регионалното министерство, водихме дела и накрая спечелихме", припомни си бившият кмет.
Явява ли се обаче археологията тежест за терена и възможно ли е фирмата да съди общината, че е подведена, както загатна съветникът Георги Колев, водил преговори с "Младост Афа"?
"Археологията не може да се явява тежест, защото от фирмата знаят за какво се явяват - да реализират проект. Те са задължени да го реализират заедно с реконструкция и възстановяване на археологията плюс покриването й. Всичко това го направихме във връзка с изисквания на ЕС за защита на паметниците, историята и културата. Тогава още нямаше европейски програми като сега. Във връзка с това бе и конкурсът, проектът и затова бе продаден теренът. И трябва да кажа, че към онази дата държават отпускаше 800 000 лева в България за всички археологически обекти, толкова беше бюджетът, а само тук щяха да бъдат вложени милиони."
А продажбата, подчерта д-р Чомаков, е с решение на ОбС. "Те определиха тази цена. Аз нищо не мога да продам, аз мога да дам предложение да продадем България, но решението е на ОбС", категоричен бе бившият кмет.
"Това е страхотен проект, който щеше да промени целия този площад и досега щяхме да го забравим отдавна." А защо проектът не е реализиран, след като делото е спечелено, д-р Чомаков коментира, че няма как да знае, тъй като вече става дума за следващата администрация.
Чуйте какво точно каза бившия кмет д-р Чомаков в прикаченото аудио. |