© Plovdiv24.bg | | Сдружение "Майки срещу дрогата" организира на 5 декември, неделя, от 10 ч национална среща на родители. В последните две години пловдивското сдружение основа свои клонове в осем града на страната, за пръв път на срещата ще се съберат техни представители заедно, а интерес към събитието проявяват и родители от други градове.На срещата ще бъде очертана ситуацията с наркотиците и възможностите за консултация и лечение в цялата страна. Наблюденията на хората, които имат действителен интерес ситуацията да се промени, се различават коренно от официалните справки. Например: в много градове от страната / напр. Ямбол, Свиленград, Монтана/ хероинът е изместен изцяло на черния пазар от нелегален метадон; в новата вълна на младите, които употребяват наркотици, се откроява все по-голямата част на момичетата. Досега те бяха горе - долу в съотношение едно към четири с момчетата. При тях зависимостта от амфетамини се развива по- бързо. Засилва се и броят на непълнолетните, които търсят лечение, а такова у нас няма. Никъде в страната не е помислено за лечение на хора под 18 г.
Семинарната част включва лекции на психиатър и психолог, както и представяне на дейността на сдружението през годините.
Ще бъде обявено учредяването на новото сдружение " Национално обединение "Майки срещу дрогата", в което ще членуват сформираните вече клонове в Ямбол, Габрово, Монтана, София, Стара Загора, Свиленград, Балчик, Русе, Хасково, както и други сдружения на родители.
Срещата е отворена за всички родители, които имат проблеми с наркозависими деца в Пловдив, а и в други градове. Вече заявиха своето участие и майки от Сливен и Нова Загора, които искат да се включат.
Срещата ще се проведе в залата на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив. С нея сдружението приключва и изпълнението на проекта " Майчина съпротива".
И след учредяването на новото сдружение "Майки срещу дрогата" продължава изнесената си дейност в страната. В рамките на проекта " За наркотиците открито" през ноември бе проведен семинар в Хасково, който бе посетен от представители на всички важни институции в града, както и от родители.
Само дни след това там бе неутрализирана доставка от 20 кг хероин. Подобен ефект имаше и семинарът на сдружението в Свиленград през май. Присъствието на полицията на нашите прояви води до неподозирани резултати в борбата с наркоразпространението.
На много места няма дори един специалист, към който пострадалите да се обърнат за информация. При дори снижената цифра на 30 000 зависими от хероин в страната, предлаганите места за лечение са малко над 3 000, в голямата си част частни програми и то само за метадон. Българското законодателство продължава да не приема опцията "лечение вместо затвор" и единственото, което може да получи един зависим от наркотици у нас е наказание. Разпространението на наркотици на много места е ясно за всички, включително за полицията и въпреки това не се вземат мерки заради различни интереси.
Родителите на България ще се обединят зад настояването държавата най- сетне да признае, че има проблем с наркотиците, да чуе най- сетне стотиците хиляди пострадали семейства и да прояви воля за политика по този въпрос. Досега никой не го е направил, чрез наркоканалите се финансират партии, а децата на България търсят лечение в чужбина или умират. |