Сдружението на заведенията в България обяви в нарочна позиция разочарованието си от решението на Общинския съвет на Пловдив наемателите на обекти, общинска собственост, отдавани за търговска дейност, да плащат 50% наемза месеците, в които със заповед на министъра на здравеопазването функционирането на обектите беше забранено.
Темата продължаваме в студиото на Plovdiv24.bg с двама представители на сдружението от Пловдив.
Кръстина Миткова:
"Рестриктивните мерки заради кризата с ковид бяха наложителни, но те изискват същите такива компенсиращи мерки от страна на общините и държавата. В цяла България бяха наложени еднакви мерки за затваряне на заведенията и на обектите от бранша ни. Компенсиращите мерки след това се случиха частично. В доста общини - София, Бургас, Варна, както и в по-малки градове като Търговище и Хасково, бяха опростени наемите и намаляне на процент от разходите, които дължим към общината до края на годината.
При първото затваряне в Пловдив това се случи, което за нас беше абсолютно адекватно и реалистично. Незнайно защо, при второто затваряне, въпреки подадените от нас документи, еднакви с документите от първото затваряне, това не се случи. Опрощаването на 50% от наемите за месеците, в които сме били затворени, според нас е крайно нереалистично."
Стефан Петков:
"Предложението в Общинския съвет беше внесено с довода, че бюджетът не може да си позволи да няма наеми, което е абсурдно. Общинските обекти за търговска дейност не са толкова много, че бюджетът да не може да си го позволи. Надявам се, че общината ще прояви солидарност към нас, защото на първо място ние сме дългогодишни партньори. Няма как ние да продължим да правим бизнес при тия условия, това е абсурдно.
Искам да дам един пример с моето заведение. Дори сега като има рестрикции, работим на 50%. Ние сме насочени в сектора с организиране на събития и плащаме хонорари на артисти. Заведението ни е с около 60-70 места. Направете си сметката как наполовина ние въобще можем да работим. Не стига, че не ни опрощават наемите в месеците, в които не сме работили напълно, а в момента, след всички тези рестрикции, искат да им заплатим пълната сума на наема. Това е меко казано репресия и геноцид над малкия бизнес!"
Много от ресторантьорите са кандидатствали по мерките за подпомагане на бизнеса заради принудителното затваряне. За разлика от България, в другите европейски държави компенсациите са на 100% и освен това им е осигурен доход, с който да преживяват като нормални граждани на държавата, допълни Миткова.
Пловдивските ресторантьори заявиха, че ще обсъдят следващите си стъпки в рамките на сдружението, но са категорични, че няма да оставят нещата така.