Процесът ще започне отначало и ще бъде разгледан от друг състав на Окръжен съд Пловдив.
През юли тази година Окръжният осъди Димитрова на шест месецо условно лишаване на свобода с три години изпитател срок. Свидетелството и за управление на автомобил бе отнето за една година и шест месеца. Наложено й бе да заплати разносите по делото.
При последното заседание защитата на Димитрова пледира за най-ниско наказание за нея. Разбираемо те не са били съгласни с решението на магистратите и са обжалвали наложеното й наказание пред Апелативен съд Пловдив.
В жалбата се пред Апелативните магистрати те споделят, че постановяването на присъдата се е случило при съществени процесуални нарушения.
Адвокатът на Димитрова е поискал отмяна на постановеното наказание и постановяване на нова, оправдателна присъда.
Жалба е била подадена и от частните обвинители в процеса, които от своя страна са приели наложеното наказание като несправедливо. Първоначално Апелативен съд Пловдив е счел двете жалби за неоснователни.
Защитата на Димитрова обаче е подала допълнение към жалбата си.
От нея става ясно, че според тях има несъответствие на обвинителния акт и постановената присъда. Данните за самоличността на Димитрова се разминават.
С обвинителния акт прокурорът е предал на съд лице със същите имена, но с различно ЕГН. В присъдата имената на лицето са идентични, но нито месецът на раждане, нито годината на раждане в присъдата е вярна, нито единният граждански номер.
Пловдивският апелативен съд е приел доводите им за основателни.
"В обжалваната присъда самоличността на подсъдимата е противоречиво възприета, а в обвинителния акт, с който е предадена на съд, тя също е несъответна на действителните индивидуализиращи лицето данни.
Така заявените оплаквания са основателни.", пишат в решението си Апелативните магистрати.
И допълват следното: "Значимо е, че ЕГН на същото лице е ненадлежно заявен и в обвинителния акт, поставил началото на съдебното производство."
Присъдата на Окръжен съд Пловдив е постановена при допуснато съществено нарушение.
При новото разглеждане на делото следва да се установи самоличността на подсъдимата и да се прецени дали е налице подлежаща на отстраняване на процесуалните правила очевидна фактическа грешка в обвинителния акт или съществено процесуално нарушение, реализирано в хода на досъдебното производство и предпоставящо връщане на делото на прокурора.
Оплаквания на защитата относно необоснованост на присъдата и несправедливост на наказанието не могат да бъдат обсъждани, поради констатираното съществено процесуално нарушение.
Припомняме, че инцидентът е от 3 декември 2021 година на ул. "Ген. Данаил Николаев“ в Пловдив, в непосредствена близост до Второ РПУ на МВР. При управление на лек автомобил "Мерцедес" Димитрова е нарушила правилата за движение и с това по непредпазливост е причинила смъртта на велосипедиста Георги Попов, настъпила 45 дни по-късно - на 17.01.2022 година.
Пред служителите от "Пътна полиция" подсъдимата обяснила, че след като спряла автомобила, изпуснала на пода мобилния си телефон. Отворила вратата, за да й е по-удобно да го вземе. Тогава чула шум и като се изправила, видяла човек на земята.