"Извинявам се на пловдивчани за състоянието на вътрешнокварталните улици в града след падането на обилния сняг през последните седмици", каза в началото на разговора с репортер на
Plovdiv24.bg шефът на ОП "Чистота"
Иван Стоянов. Той сподели, че за съжаление по-голямата част от работата на служителите на комуналната фирма не се вижда, тъй като те работят основно през нощта и въпреки това поднесе своите извинения на гражданите за причинените неудобства от недобре почистените по-малки улички в Пловдив.
За това, справи ли се "Чистота" с големия сняг и поледици в Пловдив, какво е положението във вътрешнокварталните улици към момента, възможно ли е цялостното почистване на тротоарите в града и не е ли време да се помисли за използването на друга, по-модерна техника, има ли опасност градът да се наводни и други, прочетете интервюто, което репортер на сайта взе специално за читателите на
Plovdiv24.bg. За повече подробности - чуйте прикачения звуков файл.
- Г-н Стоянов, по отношение на зимното почистване кметът Иван Тотев постави отлична оценка на вас и на вашите служители. Какво е вашето лично мнение: справихте ли се с големия сняг и поледиците, които през последните седмици буквално "изправиха" на нокти пловдивчани и гостите на града?
- Ние също си поставяме добра оценка, но виждаме и проблемите, които има, стремим се да отстраним нашите слабости в почистването на града. Справихме се с булевардите, но имаше и такива в някои райони, с които не успяхме. Например, с почистването на бул. "България", Голямоконарско и Карловско шосе в "Северен" имахме проблеми, но с повече техника успяхме да ги решим. Големият въпрос са вътрешнокварталните улици.
- В тази връзка, какво е положението там към момента, тъй като придвижването в доста от тях в града все още е затруднено?
- Не можем да кажем, че там всичко е "розово" и че сме си свършили работата. Затова искам да се извиня на пловдивчани за състоянието на малките улици. Все пак, искам да обясня чисто технологично как стоят нещата. Преди да падне вторият голям сняг през нощта на 25 януари и температурите навън да отчетат минус 20 градуса, бяхме изчистили до "черно" вътрешнокварталните улици в града. След последващия обилен снеговалеж същата нощ вкарахме цялата налична техника по булевардите, тъй като те са основните пътни артерии и точно тогава се получи това обледяване на вътрешните пътни артерии.
Има и друг проблем. По време на обиколките си в града, се уверих лично, че хората изхвърлят снега от предблоковите си пространства и колите си на уличното платно. При падане на температурите този сняг образува отново поледица там, където сме изчистили.
Например, в събота - 18 февруари, сме "хвърлили" по улиците почистващи материали и техника за около 50 хил.лв, които обаче се "затрупват" веднага от гражданите и по този начин се "борим" с вятърни мелници.
Към момента е трудно предвижването по някои улици на "Южен". Там имахме проблем с "Кичево", "Петър Стоев", "Иван Гавранов", където са изпратени допълнително пясъкоразпръсквачи, които хвърлят сол с айсмелт в комбинация 4:1, за да може да се "отлепи" дебелият лед и фадрома да го изнесе.
Освен там, в момента проблеми има и на ул. "Иван Рилски" в "Северен" , в някои от вътрешнокварталните улици на "Централен" и междублоковите пространства в "Тракия".
- Видя се, че само с ръчния труд на работничките на "Чистота" не е възможно цялостното почистване на тротоарите в града. Не е ли време да се помисли за използването на друга, по-модерна техника и в тази връзка при такива поледици не е ли по-добре да се използва химическият гранулат, който преди време анонсирахте?
- Наистина, при комбинация от 50 см снежна покривка и отрицателни температури, за жените ръчен труд е практически невъзможно да се справят с тротоарите на града, тъй като в графиците е заложено, че една от тях на ден трябва да почисти площ от 5 дка. За сравнение, едно футболно игрище е близо 7 дка.
Затова, за другата зима мислим да закупим мобилни малки снегорини, които да обработват само тротоарите. Те са с едно V-образно гребло и друго такова с ширина между метър-метър и 30 см. Едновременно с това, те ще хвърлят върху почистената площ химически гранулат, който ще разтапя леда.
Интересното е, че това са мултифункционални машини и през лятото може да се използват и за метене на улиците, както и за подстригване на храстите. Цената на една от тях е около 100 хил.лв. и за един час може да изчисти площ от близо 7 дка, а без снеговалеж една от служителките на "Чистота" чисти 5 дка за 8 часа работен ден.
- Метеорологичните прогнози сочат, че тези дни се очаква рязко затопляне. В тази връзка , какво е състоянието на уличните шахти и има ли опасност градът да се наводни?
- Всекидневно фадромите и жените ръчен труд отпушват шахтите в Пловдив, а там, където има обледяване, сме сложили и по малко сол. Взели сме всички превантивни мерки и се надяваме да няма опасност от наводнение вследствие на снеготопенето.
- Колко средства за почистване са предвидени в бюджет 2012 на Пловдив е ще стигнат ли те според вас?
Финансовата рамка се запазва от миналата година, а именно около 18 млн.лв. Разчетите ни показват, че те ще са достатъчни.