Форумът е под егидата на Министерството на земеделието и храните и традиционно се прави по време на изложението "Агра". Тази година е изтеглено назад във времето, за да може да се представят наредбите, по които кандидатстват земеделските производители. Новост за следващата учебна година е, че в схемите "Училищен площ“ и "Училищно мляко“ предвиждат повече биологични продукти на децата в училищата и детските градини. Скоро се очаква друга нова наредба, с която ще бъдат определени минимални прагове за биологични продукти във всички обществени поръчка за кетъринг услуги или приготвяне на храна.
Биопроизводството е свързано с доста процедури, свързани със сертификацията и с кандидатстването за плащанията. Тези проблеми са най-тежки и години наред се обсъждат, каза в интервюто Апостолов. По негови данни, миналата година са се отказали около 500 биологични производители, но са регистрирани други 700 нови.
"Биологичните продукти в магазините и тези, които продават нашите производители, са изключително качествени. Нормално е да са по-скъпи, но те се произвеждат при много по-строги правила. Най-общо, за хората да кажа, че е забранено използването на всякакви химически торове, синтетични торове, забранено е използването на синтетични пестициди, забранено е използването на ГМО. Т.е. тази продукция, която се получава, е чиста. Хората сами да си преценят дали ще дадат малко повече пари за нещо, което е чисто и качествено или ще купуват продукция, която е произведена по всички интензивни методи на производство" - коментира Стоилко Апостолов.
Българската асоциация на биологичните производители и европейската федерация смятат, че не трябва да се облекчава режима за освобождаване в околната среда на новите геномни техники, които са нов вид ГМО. Иначе по принцип в България няма площи с генномодифицирани продукти, обясни той.
Приоритет на МЗХ остава приемането на Националния план за биологично земеделие, който се подготвя от миналото лято, каза още съветникът на агроминистъра.