"Прокурорите от пловдивския регион пледирахме за отнемане на автомобилите на водачи, употребили алкохол. В крайна сметка обаче съдът прецени, че след като в закона няма предвидена мярка за отнемане на превозното средство, не би следвало това да става", заяви говорителят на прокуратурата Пенка Богданова на пресконференция днес. Този браузър не поддържа видео елемента.
От 55 дела с пледиране за отнемане на МПС-то на виновния шофьор тогава 3 завършиха със съдебно споразумение. Един от доводите на пловдивския апелативен прокурор е съществуващата в италианското законодателство точка.
"Италианския кодекс цитирам: Конфискуването на МПС се прилага там, където установеното алкохолно съдържание в кръвта надвишава 1,5 грама за литър, като се предвижда конфискуване на МСП, ако то принадлежи на виновния. Това което е интересно е, че според наказателния кодекс на Италия тази санкция се прилага и тогава, когато водачът откаже да се подложи на алкохолен тест", каза още представителката на Пловдивската прокуратура днес.
Ако бъде прието подобно изменение в българския кодекс, трябва обаче да се помисли и как да бъде ограничено прехвърлянето в последния момент на автомобила или казуса ако колата е съсобственост, тогава 1/2 от МПС-то се, другото би трябвало да остане за втория съсобственик.
(C) ПОТВ
Източник: ПОТВ