"Защо учениците от ЕГ “Пловдив" продължават да се обучават на две смени, при положение, че вече има достатъчно класни стаи и всички ученици могат да се обучават на една смяна, а часовете да започват в нормално време, в 8:00 часа?“, Това попита в сигнал до
Plovdiv24.bg гражданин.
Ето още от писмото му:
"Защо, след като всички графици, програми и дневният режим са били готови, в последния момент се решава училището да бъде на смени и тази учебна година? Ако е заради корона вируса, по тази логика трябва всички училища в страната да са на смени. Това пак не е гаранция, че заразата ще спре, но има достатъчно други мерки, които успешно прилагат училищата на една смяна. Ако проблемът е, че съседната езикова гимназия започва също в 8 часа, зам.-кметът с ресор "Транспорт“ Тодор Чонов наскоро даде изявление, че ще се направи график на автобусите с малки интервали, за да могат учениците своевременно да се извозват от и за гимназиите. Тоест, това не представлява пречка. На прага сме на енергийна криза. Постоянно излизат новини в медиите, че училищата няма да могат да си плащат сметките за ток, парно и т.н. Нека направим съпоставка между училище, което е на една смяна и учебните занятия се провеждат от 8:00 до 14:30 часа и в училище, в което учениците учат от 7:30 (1-ва смяна) до 19:00 (когато е краят на втората смяна). Това са почти двойно повече разходи! Сега, когато има възможност ЕГ “Пловдив" да премине на една смяна, в последния момент нещо я спира. Моля Ви проучете причината, защото това не е нормално. От МОН казваха, че мисията им е всички училища да бъдат на една смяна! Какво мислят те по този въпрос? И не се чудете защо после ще има новини от рода на: Училища затварят, заради неплатени сметки за парно!“, пише гражданинът.
За да му отговорим, се свързахме с директора на
ЕГ “Пловдив" Николай Радев. Той ни обясни, че вече е отговорил на будния гражданин, тъй като писмото е било изпратено и до него. Но отговори и на нас:
"Законът ясно казва, че ако сме на едносменен режим, трябва да започваме училище най-късно в 8 часа. ЕГ "Иван Вазов“ започват по същото време. По тази причина градските автобуси ще трябва да извозват по 2500 ученици наведнъж по едно и също време, плюс 200 учители. Действително, увериха ни, че има вариант, с който да направят организация така, че да е възможно. Но трябва да стане факт. Засега сме зависими от транспорта. В момента, в който това се случи, ние сме готови със стаите и ще преминем на едносменен режим“, каза
Николай Радев.
Plovdiv24.bg се свърза и с
Георги Стоилов, директор на
ОП“Организация и контрол на транспорта“ към Община Пловдив, за да види готова ли е наистина общината да разреши проблема.
Той обясни, че още миналата седмица са променени част от сутрешните разписания по линиите, които минават оттам и има нови курсове, които са пуснати.
"Работи се за синхронизиране и на останалите линии, за да се извозват децата, дори да не стигат буквално до гимназиите. В момента това се обследва, разчитаме много и на сигнали на граждани, които да ни кажат къде има проблем“, каза Стоилов.
"Задачата е наистина много сложна, но изглежда се справяме засега. Но в следобедния час, когато децата се прибират от училище, струпването е наистина голямо. Затова работим за пускането на нови автобуси по петте линии, които обслужват тези маршрути, за да се реши проблема. Водят се разговори с тримата превозвачи, за да се види готовността им."
От общината се надяват поне по три от линиите да се намери решение. Засега те имат съгласието на единия от превозвачите.
"
Ако получим съгласие, по начина по който сме го измислили, може още другата седмица да започнем да го осъществяваме“, увери
Георги Стоилов.