Сигнал: Жената на зам.-кмет в Пловдив си купи паркоместа, гражданите паркират в градинките
Проблемите с паркирането в Пловдив все повече се задълбочават. Механичният прираст на населението води след себе си последствия, най-сериозният от които е увеличеният автомобилен трафик, а това пък директно рефлектира върху качеството на атмосферния въздух. Увеличението на паркоместата не само не решава проблемите, а провокира нови казуси. За подобен случай съобщава читател на Plovdiv24.bg:
"Здравейте, изпращам ви сигнал за възмутително поведение на община Пловдив (район "Тракия") по отношение на паркинг на детска ясла, отдаван под наем на частни фирми. Докато ние няма как да паркираме и да оставим децата си на ясла, гаражни фирми от квартала се радват на паркинга и паркират на 5 метра от офиса си. Препращам ви и поста си към кмета на район "Тракия", за да добиете по-ясна представа защо има проблем:
"Здравейте г-н Димитров, пиша ви с голямо възмущение и недоумение как е възможно подобно нещо?!
Малко предистория:
След като община Пловдив реши, че целия квартал около блокове 202, 203 ще бъде платена зона за паркиране (с колчета), ние, живущите, които не успяхме да се вредим за паркомясто вече се чудим на коя "полянка" да паркираме и не защото сме някакви джигити, а защото създадохте проблем на място на което такъв НЯМАШЕ!
Днес с изненадах установих нещо още по-учудващо: един от малкото останали без колчета паркинги - този до детска ясла "Приказка", е започнат да се раздава на гаражни фирми от квартала, за да могат да паркират на 5 метра от работното си място, за тяхно още по-голямо удобство!
И въпроса ми към Вас е следния за чия сметка община Пловдив допуска това:
- гражданите паркиращи за да оставят децата си на детска ясла
- гражданите живеещи в блоковете?
Изпращам ви снимка от паркинга пред детската ясла с конкретен въпрос, как е възможно общината да допуска това?
И ако всичко е в реда на нещата, искам да ви попитам за цената на услугата, тъй като ще има още много желаещи да си платят!"
Моля ви, обърнете внимание на това неморално поведение на общината!
Още нещо пикантно и вероятно ключът към това как е възможно това безумие:
Фирма "Динара" е собственост на Диляна Родопска, съпруга на зам.-кмета Величко Родопски. След кратка справка от моя страна, случаят се разплита и става ясна как е възможно подобно безумие?!"
Даването на платени паркоместа на фирми става чрез публичен търг. ОП "Паркиране и репатриране" сформира комисия, която подготвя процедурата и организира наддаването, коментира за Plovdiv24.bg директорът Ненко Калакунов. За междублоковите пространства правомощията са на районните администрации.
Според Наредбата за организацията на движението и паркирането на територията на община Пловдив, чието последно изменение е от 22.12.2020 г., престой и паркиране може да се извършва само в зони за платено и безплатно паркиране. Местата за паркиране в тези зони се обозначават с пътни знаци, пътна маркировка и надписи, чрез които на водача се указват условията за паркиране. Престоят и паркирането са забранени пред входовете и на прилежащите тротоари на детските заведения и училищата (чл. 4 ал. 2 т. 6 от същата наредба). Организацията на местата за платено паркиране се прави на база проект, утвърден от главния архитект на общината.
Служебният ангажимент, какъвто е цитираният от читателя ни сигнал, е със срок до 1 година и се заплаща такса съгласно Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Пловдив.
Казусът поставя на дневен ред равнопоставеността и конкурентоспособността между физически и юридически лица, както и принципа на пропорционалност за справедливо разпределение на паркоместата. Оказва се, че в случай като горецитирания, юридическо лице е с предимство пред гражданин, който е имал желание да плати.