Синдикат "Образование" предлага "Стандарт за качество" в образованието

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
09:16 / 03.12.2010
1233
Във връзка с националния дебат по новият закон за училищното образование и гаранциите в него за качествено и конкурентно българско образование, които очевидно в сега действащия закон не съществуват, Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" прави някои предложения към Министерство на Образованието и към българската общественост.

Синдиката предлага създаването на един нов стандарт в този закон "Стандарт за качество". Това е крайно наложително, защото на този етап за качество в българското образование се говори само когато се наложи да се контролира лошо качество и когато трябва да се покаже доброто качество, но за съжаление липсва "Стратегия за качество". В сега действащите закони доминира "Стратегията за количество", която стратегия е заложена и в сегашното финансиране на българското образование наречено "Делегирани бюджети". Никъде в сега действащите нормативи доброто качество не носи финансови дивиденти, което е крайно порочно и ще доведе до упадък успехите и традициите в нашето образование.

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настоява "Стандарта за качество" да наложи един оптимален препоръчителен брой на ученици в едно учебно заведение и в една паралелка или група. Не може да постигнем качество на добро управление в едно "Мега" училище с 1500 или 2000 ученици. Ето защо предлагаме да намерим оптималния брой на учениците в училище. Броят на учениците може да бъде 700 и ако този брой се приеме за оптимален и препоръчителен, то учениците над този брой ще получават по нисък разходен стандарт или в определени случаи, ако премине 1000 този стандарт може да бъде и нулев.

Това безспорно ще облекчи много училища и ще напълни други, които стоят празни, като ще направи възможно и обучението само на една смяна. Крайно порочно е и не води до добро качество стартиране на учебния процес в седем или седем и половина сутринта. По същия начин влияе час който завършва в осем вечерта.

Един от най - важните фактори за качество на обучението е броя на учениците в паралелка. Паралелките от 30 и повече ученика водят до добри бюджети в българските училища, нов никакъв случай не рефлектират с добро качество. Ето защо незабавно трябва да се открие оптималния брой, този брой може да бъде в коридор от 22 до 26 ученика и учениците над него да не получават финансови средства Това ще подобри възможностите на образователно - възпитателния процес. По същият начин трябва да се анализира и прецизира броя на децата в детските учебни заведения. Ако това не се случи няма да има никакъв ефект от задължителната подготовка на пет годишните за училище в групи по 35 деца.

Крайно наложително е МОМН и Министерски съвет и Българския Парламент да се преборят с отпора на Общините в България и да регламентира преминаването на всички детски учебни заведения на делегирани бюджети.

Синдиката ще продължи и националната кампания за отмяна на Наредба № 24 на МЗ, относно утвърждаване на седмичните разписания от РИОКОЗ, защото тази наредба само пречи за качеството на образованието, а контролът на седмичните програми да се вмени на Министерство на Образованието.
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" смята, че качеството на българското образование се гради от добрите български учители, но ако обществените институции и българското общество не помогнат на учителите, със стратегия и промени в посока качество, то качеството няма да се случи.

Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Пловдив:
Какво ново на "Златен ритон" в Пловдив тази година?
Водоемът, който напоява големите оризища в Пловдивско, е близко д...
Читател: Безобразие, нарочно палят листата, кметицата знае!
Общината с предупреждение за Бетонния мост
В Пловдив огласиха потресаващ случай: Жена и дъщерите й са били л...
Мегаскъпи парфюми са откраднати от мол в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).