След проведените разговори с настоящи и бивши възпитаници на дома, служители в институцията, както и от проверената документация, комисията констатира, че персоналът проявява незачитане на самостоятелността и личната свобода на непълнолетните деца и омаловажава сигналите за нарушения, които те споделят.
Установено беше, че от страна на ръководството на ДДЛРГ "Рада Киркович" се подхожда избирателно към подадените жалби и оплаквания, като част от тях дори не се регистрират, а за други не се предприемат адекватни действия. Заниженият контрол по спазването на правилата на институцията, води до създаване на условия за нередовно посещение на децата в училище и допускане на нерегламентирани контакти между тях на територията на дома.
Част от децата, с които проверяващите се срещнаха, предоставиха данни за упражнено физическо и психическо насилие спрямо тях от страна на възпитател. Заявяват, че са информирали други възпитатели и служители на дома, но от тяхна страна не е последвала реакция.
Комисията установи, че случаите на неприемливо поведение от страна на същия възпитателя не са били достатъчен мотив за директора да предприеме незабавни действия за проучване на сигналите и проблемите във взаимоотношенията между децата и служителите в дома.
Подлагането на съмнение на подадените от децата жалби и заемането на защитна позиция, отричайки възможността за неправомерни действия от страна на нейния подчинен, създава условия за допускане на неприемливи методи за работа в социалната институция. Бездействието и липсата на превенция е задълбочило проблемната ситуация и е предпоставка за нови инциденти и насилие, е мнението на проверяващите.
Трудовият договор на възпитателя, срещу когото са оплакванията на възпитаниците на дома, е прекратен в края на март по взаимно съгласие.
Заради констатираните нарушения и занижения контрол в институцията председателят на ДАЗД предлага на кмета на Община Пловдив, в качеството му на работодател, да потърси дисциплинарна отговорност на директора на ДДЛРГ "Рада Киркович".