Над 100 тома документация е събрана към момента по асеновградския скандал, който може да коства свалянето на кмета Емил Караиванов, предаде репортер на Plovdiv24.bg. До момента са извършени над 15 претърсвания и изземвания, над 15 души са арестувани за 24 часа, по няколко линии са повдигнати обвинения на седмина - в това число на кмета Караиванов, главния архитект на Асеновград, както и на Вакрил и Георги Запрянови, съобщи на специална пресконференция окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов.
Първото обвинение на Караиванов е за присвояване в особено големи размери, което представлява особено тежко престъпление. Случаят касае обществена поръчка за почистване на шахтите в Асеновград и околните села - общо 3900 на брой. Договорът е сключен през 2014 година с дружество "Ерика Корп", което е под протекцията на бизнесмена Николай Христев.
Какви точно са договореностите между кмета и Христев от прокуратурата не казаха, при всеки случай обаче е установено, че фирмата не е извършвала никаква дейност. Въпреки това са съставяни фалшиви протоколи, които са предоставяни на кмета за подпис.
Установено е, че дружеството е разполагало с "уникална" техника за почистване - един микробус, кирка и две лопати. На служба се водил един човек, който получавал пари на ръка. Дъщерята на Христев била съдружник, а микробусът, зачислен към фирмата, бил отдаден под наем от съпругата на Христев. Парите за дейностите по почистването на шахтите - 6000 лева на месец, пристигали по сметка на дружеството, с пълномощно обаче ги теглила съпругата на Христев.
"Така кръгът се затваря и нито лев не се губи", коментираха разследващите.
Граждани многократно сигнализирали кмета, че реална работа не се върши, че ефект няма и прочие, но Караиванов не реагирал. По обвинението за присвояване в особено големи размери - по документи около 200 000 лева, той е задържан за 24 часа в четвъртък. Заради здравословното му състояние (края на миналата година е претърпял трансплантация на жизненоважен орган) в момента Караиванов е освободен под гаранция срещу 5000 лева.
Това е престъпление, за което се предвижда от 10 до 20 години наказание, конфискуване на имуществото и забрана за заемане на отговорни длъжности, посочиха от прокуратурата.
Вторият случай е за издаване на нов Подробен устройствен план през 2012 година за сграда, попадаща в групов паметник на културата в Метошката махала.
За да бъде променен този план се изисква съгласуване с министерството на културата, което в случая липса. След промяната на ПУП-а част от съседите сезират главния архитект. Експертният съвет към Община Асеновград на свой ред излиза със становище, че възраженията са основателни.
За да се избегнат по-нататъшни пречки, се изготвят протоколи с неистинско съдържане, посочиха от прокуратурата. И събарянето на къщата получава зелена светлина. За този обект министерството на културата, след като е информирано за казуса, изпраща гневно писмо.
Сградата обаче вече е бутната, строителството е на три етажа и изобщо не е спряно въпреки протеста. По този казус за действия на територия, групов паметник на културата са обвинени Вакрил и Георги Запрянови. В момента са под за по 10 000 лева. Кметът на Асеновград пък е обвинен в това, че не е спрял дейностите по събаряне на сградата. Обвинен е и главният архитект за започналото ново строителство.
Има и трети случай, по който обвиняем отново е Николай Христев - за предлагане и даван на подкуп по време на изборите. Той е предлагал облаги на посредници, които е трябвало да набират желаещи да гласуват за определена партия и кандидат.
За това престъпление наказанието е от 1 до 7 години и глоба до 25 000 лева. Христев е задържан за 72 часа.
По време на ареста си обаче е постъпил в болница за планова операция заради - по думите на лекуващите го, влошено здравословно състояние.
Не само Христев се "разболял", когато тръгнали арестите. На Вакрил Запрянов също му прилошало внезапно. "Цели 4 часа не бе открит", разказа окръжният прокурор. И едва след като Запрянов е обявен общодържавно издирване, здравословното му състояние се подобрило. В момента той е пуснат под гаранция.