Пловдивският кмет
Славчо Атанасов призова всички кандидати за кметове да подкрепят града за Европейска културна столица през 2019 година, като по време на кампаниите си включат подобно послание в рекламните си материали, по билбордовете и в клиповете си, предаде репортер на
Plovdiv24.bg. Атанасов подчерта, че има каузи, за които е нужно да се обединим, без да се обръща внимание на партийните цветове и кой на коя партия е кандидат.
"Важно е, че Пловдив трябва да води една тежка и продължителна борба, за да спечели да е Европейска столица на културата след време", каза градоначалникът, който провери напредъка по изграждането на културния проект "Седмият хълм" в градинката на Джумаята. На мястото присъстваше и председателят на ОбС Пловдив
Илко Илиев.
Там вече се нареждат в концентрични кръгове павета и чугунени отливки с имената на български автори, творили в Пловдив, и техните произведения. В Пловдив са писали Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Николай Лилиев, Димчо Дебелянов, Антон Страшимиров, Николай Райнов, Генчо Стоев, Добромир Тонев, Никола Алваджиев, обясни художникът Атанас Хранов - инициатор на проекта. Хранов допълни още, че по съседната улица "Отец Паисий" ще се вплетат бордюри с имената и стиховете на съвременни пловдивски поети. Работата в градинката на джумаята включва още монтиране на нови пейки и ново осветление.
В начинанието "Седмият хълм" се включиха група пловдивски интелектуалци, сред които издателката
Божана Апостолова, литературоведът от ПУ доцент Младен Влашки, галеристът Красимир Линков, художникът Румен Жеков и журналистката Десислава Шишманова.
"За първи път културата в Пловдив се обедини и за първи път виждаме нещо изключително естетско, което за мен е началото на "Златния век", каза
Божана Апостолова, която също дойде днес на Джумаята. Тя добави: "Всеки, който седне тук, на пейките, веднага ще усети атмосферата на Пловдив, получава се нещо уникално, веднага се усеща душата на пловдивчани. Ако нямаше разбирането на кмета, това нямаше да се случи. Защото добрата идея, не се ли подхване здраво, не се получава".
Припомняме, че според организаторите на "Седмият хълм", подобен граждански и естетичен литературен знак във времето и пространството не е полаган в нито едни български град. Над 400 м ще бъдат надписите по паветата и около 450 букви от чугун ще бъдат отлети. Проектът трябва да бъде открит за празника на Пловдив на 06.09.2011г.