Независимият общински съветник Слави Георгиев повдигна сериозни въпроси във връзка с вливането на бившия спортен диспансер в ДКЦ - 5 в Тракия. Ето какво сподели той във фейсбук, видя Plovdiv24.bg
Може ли Община Пловдив да получава приходи от своите търговски дружества, които се занимават с медицинска дейност? Може, ако иска. Спортен диспансер Пловдив е създаден през далечната 2000 година със специално решение на Министерство на здравеопазването.
Тогава той е бил флагман в сферата на тези услуги и спортистите от всички спортни клубове са минавали на прегледи на лечение през този диспансер. 23 години по-късно, МЦ за рехабилитация и спортна медицина, собственост на Община Пловдив, се намира в трагично състояние. Базата му е остаряла, нуждае се от спешен ремонт и не е инвестирано в никаква нова техника.
Само за последните 2 години, това е довело до спад от 500 хиляди лева приходи до 250 хиляди лева приходи за 2022 година. Всичко това се дължи на това, че общината не желае да инвестира в свои търговски дружества, които иначе биха могли да носят приходи.
Как може да се случи това? Това може да се случи чрез изтеглянето на специален заем, който да се инвестира в Спортен диспансер. Такива бяха и намеренията на общината преди няколко години. Тя стартира процедура за изтегляне на заем, с който цялата база да се обнови и да се закупи нова техника, но след това доброволно, без някой да я принуждава, общината се отказа от този заем.
С това всичко приключи и заниманията на общината към Спортния диспансер спихнаха. Съответно директорът на Спортния диспансер, който беше изключително амбициозен човек с голяма програма, се отказа и си тръгна.
Днес сградата е в една безтегловност. Поради неясни причини на заседанието на Общински съвет е внесено предложение, с което Спортен диспансер да бъде обединен с ДКЦ в ЖК “Тракия".
Защо точно това ДКЦ, по какви причини е подбраното измежду всички други медицински заведения в Пловдив, никой не може да даде отговор. Отгоре на всичко, предложението е внесено не от заместник-кмета по здравеопазването, а от зам.-кмет по транспорта. Това ни кара да си задаваме много въпроси.
Има ли някакви задкулисни интереси към сградата и към дейността на Спортния диспансер? Желае ли някой да обсеби тази иначе много печеливша дейност, която може да носи огромни средства на Пловдив? Всички спортни клубове в Пловдив биха могли да бъдат привлечени тук с добри специалисти и всичко това да носи приходи за общината.
Тези въпроси стоят отворени, но Община Пловдив със сигурност може да инвестира в спортните си медицински заведения и да печели много средства от тях. Дейността на подобно дружество, спокойно може да прави големи годишни приходи на общината при добро менажиране и добро стопанисване. Защо общината доброволно се отказва от тези пари?