До края на годината се очаква да приключат разкопките в южното подножие на Трихълмието до "Понеделник пазара". След това комисия с представители от Министерството на културата трябва да приемат работата на археолозите.
Ако всичко е наред, след това ще стартират дейности по подновяване проекта за изграждане на комплекс "Централ - Пловдив". Това обяви собственикът на терена Димитър Георгиев, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Припомняме, че по първоначална идея в комплекса с площ около 8 дка, трябваше да се изградят 7 основни обекта, сред които хотел с гараж, заведения, магазини, градинки и кула с височина от 55 метра, която по-късно отпадна.
"След края на разкопките отново ще дойде комисия, която да приеме работата на археолозите. След това ще пристъпим към изготвянето на работен проект за същинското строителство, което ще се извършва поетапно", коментира Георгиев.
Той допълни, че макар да няма кула в обновената идея за мястото, ще се търси връзка със Стария Пловдив. Тя ще бъде чрез асансьор. Той ще бъде вграден в хотела и ще се качва до тепето, по-конкретно до бившето гръцко училище.
"Тепето няма да се скрие", категорично подчерта инвеститорът.
Георгиев припомни също, че идеята за изграждането на комплекс "Централ - Пловдив" датира от около 10 години, седем от които са преминали в разкопки.
Ръководителят на археологическите разкопки на обекта Жени Танкова разказа, че през 2007 г. са стартирали проучванията под тепето.
По думите й теренът в подножието на Трихълмието е изключително ценен и интересен обект, тъй като представя един голям сектор от Античния Филипопол, и то в централната му градска част, близо до Форумния комплекс, до Театъра, до Стадиона. Разкрити са сектори от 4 антични улици и прилежащите им квартали. Това са сектори от 6 квартала с площ над 2 дка.
"И хубавото при нас беше, че можахме да разкрием един цял квартал, заключен между тези 4 улици. Вероятно с две сгради е този квартал, вероятно едната е принадлежала на много виден филипополски гражданин, тъй като е много масивна с много богата архитектура, едно от помещенията е с мозаечен под, към сградата има и банска част, което много рядко се случва. Поне в Пловдив досега нямаме жилище с частна баня. В едно от помещенията има стенописи", разказа археологът.
Тя отбеляза и нещо много важно за разкопките, а именно, че този обект е като един учебник по археология. Многопластов е, от ранен елинизъм, даже малко пределинистичната епоха, което ще рече края на V, началото на IV век преди Христа, до Османския период.
Танчева се похвали и с ново откритие на обекта - много масивна сграда, която се предполага, че е била хан.
Георгиев завърши с обещанието, че освен хотел, тъгровски комплекс и други атракциони, ще се направи и атриум за експониране на всички открити находки.
Plovdiv24.bg многократно през годините на затишие се опитваше да получи повече информация от инвеститора за хода на проекта, но винаги срещахме отказ за каквато и да е информация. Все пак в раздел "Още по темата" можете да се запознаете с цялата информация за проекта и промените по него през годините.