Романът "Христо Ботев" на Георги Савчев представи председателят на Съвета на директорите на "Новиз" АД Любозар Фратев, предаде репортер на Plovdiv24.bg. "В книгата са представени най-интересните моменти от живота на революционера. Чете се на "един дъх", каза по време на събитието Фратев.
Книгата само на пръв поглед не се вписва в поредицата от шестте книги, които той преиздаде през последните шест последователни години. "В тях главният герой бе древният и възрожденският, вечният град Пловдив, но основната идея бе чрез възкресяването на тези книги да провокирам и пробудя любородни чувства в читателите за едно ново Възраждане, така болезнено потребно и подобно по сила на духа на нашите славни предци", сподели председателят на Съвета на директорите на "Новиз" АД.
Той разказа подробно, че изборът за книгата е бил и емоционално-романтичен.
"Знаех за нея доста отдавна, но едва след срещата и разговорите ми с Боян Ботйов, председател на Общонародна фондация "Христо Ботйов", взех твърдо решение за преиздаването й. Ласкавите думи на потомъка на Ботйовия род за книгата - първия и единствен роман за Христо Ботев, окончателно ме убедиха в това", каза Фратев.
Авторът на романа произхожда от интелектуално и прогресивно семейство от Белоградчик и е брат на дядото на Фратев Никола Савчев. Георги Савчев (1983-1949) е изцяло отдаден на литературата творец. Писал е стихове, разкази, повести, романи, пиеси. Автор на художествени и публицистични материали във вестници и списания като "Ново време", "Червен смях", "Работнически вестник", "Барабан", "Българан", "Развигор", "Народ". От 1931 до 1934 г. издава собствен вестник "Бран" - за политика, култура и стопански живот.
Освен романа "Христо Ботев", който излиза през 1935 г. и претърпява още две издания през 1941 и 1943 г., той е автор и на историческите романи: "Дякон Левски", "Новата борба", "Баташкото клане","Черните камионетки", "В гръцки плен". Негови са и сборникът със стихове "Към звездни висоти" и пиесата "На сянка в пустинята". Критиката оценява като ценни за българската култура спомените му за Пейо Яворов и Димчо Дебелянов, очерците му за Димитър Петков и Йосиф Хербс, а също
така и етюдите, посветени на Цанко Церковски и Стилиян Чилингиров.
"След 1944 г., макар и с прогресивни разбирания, заради великобългарските му тежнения го поставят в редицата на неиздаваните писатели и той, и творчеството му потъват в забрава, каза още днес Фратев. Според него, това е причината романът му за Христо Ботев днес да е познат на малцина.
"Георги Савчев се е осмелил да ни обрисува, макар и романтично, човека Христо Ботев "от плът и кръв", което не го прави по-малко величав, но затова пък по-близък и човечен. Ето, всичко това е част от причината да преиздам 70 г. първия и единствен роман за българския титан, поета-революционер Христо Ботев. Не е случайно и съвпадението със 165-та годишнина от рождението му. Другата причина е, че за мен, а уверен съм и за всички останали, Ботев е не само личност от историята. Той е част от настоящето и бъдещето ни, той е в словото ни, в паметта ни.
Той е "аршинът", до който всеки от нас се изправя, за да премери себе си и делата си. Затова днес повече от всякога ни е потребен Христо Ботев. Потребен, та да ни буди от дрямката и примирението, потребен, та да извисява духа ни", каза още Фратев.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.