Местата по държавна поръчка в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" след второ класиране са запълнени до 86%, което съответства на 2706 нови студенти, съобщи зам.-ректорът проф. д-р Христо Крушков. Той уточни, че в сравнение с миналата година процентът е нараснал с 13 на сто - през 2016 г. след второ класиране са записани 73% от бъдещите първокурсници.
Днес, 25 юли, висшето училище обявява третото си класиране, а срокът за записване на приетите по него е от 26 до 28 юли включително. Всички условия за записване, както и свободните места по специалности са публикувани на сайта на Пловдивския университет: https://uni-plovdiv.bg/pages/index/1184/
Към момента заетите места в направленията от област на висше образование "Социални, стопански и правни науки", в редовно обучение, са над 83%. Изключение прави само "Политология" - запълнени са 48,28 на сто от бройките. Най-високият процент е за направление "Психология" - 98,89%. В "Икономика", "Право" и "Администрация и управление" запълването на местата е съответно до 97,35%, 97,32% и 94,74%. За "Социология, антропология и науки за култура" заетостта е 88,46, а за "Социални дейности" - 83,33%.
При хуманитарните науки нацяло са запълнени местата за редовна форма на бакалавърските филологически програми, като тези в "Теология" - още след първо класиране. В направления "История" и "Философия" заетите места са съответно 73,33% и 86,67%.
Изцяло, още след първото класиране, бяха запълнени местата в направленията от област на висше образование "Изкуства" - "Изобразително изкуство" и "Музикално и танцово изкуство", а за "Актьорство за драматичен театър" изпитите традиционно ще се проведат през м. септември в три кръга, разпределени последователно в три дни - 11, 12 и 13 септември. Класирането ще излезе един ден след обявяването на резултатите.
При педагогическите науки местата по държавна поръчка в редовна форма са изпълнени до 79% в направление "Педагогика" и до 65,04% в направление "Педагогика на обучението по...". В задочна форма традиционно местата се запълват по-бързо, затова в същото направление вече са заети всички обявени места за "Педагогика" и 95,24% в "Педагогика на обучението по...", коментира зам.-ректорът проф. д-р Христо Крушков.
Направление "Психология" е и сред най-желаните задочни форми - местата за него също бяха запълнени след първо класиране. Голям е интересът и към задочно обучение в направленията "Икономика" и "Администрация и управление", затова и след второ класиране техният държавен прием е нацяло изпълнен.
При техническите науки по-голямата част от местата вече са заети. В Направление "Комуникационна и компютърна техника" са се записали 82 на сто от бъдещите първокурсници по държавна поръчка, а в "Биотехнологии" - 90%.
Тенденциите в национален мащаб от последните години най-ясно се наблюдават в област на висше образование "Природни науки, математика и информатика", смята проф. Крушков. Безспорно голям интерес има към двете форми на обучение в професионално направление "Информатика и компютърни науки". В редовна форма са запълнени всички места, а в задочна - 99,50%. При биологическите науки след второ класиране са заети 74,44% от местата в редовно обучение и 70% - в задочно.
Запълнени са половината от редовните и половината от задочните бройки в направление "Физически науки". В редовна форма на специалностите от направление "Химически науки" приемът е изпълнен до 53%, в задочна форма - едва до 27%. За "Математика" са запълнени само 37%, което обаче отговоря на 19 свободни места от обявените 30.
Наред с обявените записани след второ класиране 2706 нови студенти, в ПУ "Паисий Хилендарски" има и 184 първокурсници, които са избрали платено обучение.
Очакванията са след трето класиране, както винаги досега, да се запълни над 90% от държавния прием на висшето училище, сподели зам.-ректорът проф. д-р Христо Крушков. Той припомни, че през последните години ПУ "Паисий Хилендарски" бе единственият държавен университет от класически тип, който успяваше да изпълни почти до 100% обявения си акредитиран прием.
През м. юни т. г. Пловдивският университет бе обявен за водещо висше училище по време на националния форум "Предизвикателства пред държавните висши училища в България за успешна реформа: уроци от миналото и поглед към бъдещето" на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ. Призовото място бе отредено заради прилаганите от ректора проф. д-р
Запрян Козлуджов и неговия екип добри практики на управление.