Собственик на голямо предприятие до Пловдив: По магазините оризът, произведен в България, е не повече от 10 процента
За увеличаване на субсидиите за отглеждане на ориз настояват фермери от района на Пловдив. В момента помощите са като на всички, които се занимават със зърнопроизводство. Хората, които отглеждат ориз, имат притеснения и за това дали количествата вода за напояване ще бъдат достатъчни, предава БНТ
Председателят на Българската оризова асоциация Георги Видолов отглежда 20 000 дка ориз край Съединение. И се нуждае от много вода за продукцията си:
"Тази вода, само налична в язовирите, няма да е достатъчна, защото за да стигне тази вода до крайните точки на ползване по пътя има големи загуби, има нерегламентирано ползване и като цяло трябва да имаме доста по-големи обеми, за да е гарантирана водата за напояване."
"За всеки декар ориз те плащат около 76 до 80 лева на година, в зависимост какъв вид вода ползват. Разходите за напояване на ориза е най-значителен в сравнение с разходите за торове, за препарати, за горива", каза Георги Видолов.
За компенсация оризопроизводителите у нас настояват за по-сериозна помощ от държавата.
"Например в Гърция получават десетократно по-големи субсидии за производството на ориз, в Румъния получават петкратно по-високи", каза още Видолов
В резултат на всичко това българският ориз е значително по-скъп от вносния и остава дефицитен за родния пазар.
"В България се продава над 70 процента ориз, внесен от Азия, основно от Виетнам, Камбоджа, Мианмар... Ориз, произведен в България на нашите магазини, на нашите пазари, е не повече от 10 процента", поясни още Видолов.
И ако у нас ползваме ориз от Азия, българският намира добра реализация в цяла Европа.