Собственик на голямо предприятие край Пловдив: Евтин и нискокачествен ориз от Азия подбива родното производство
Производителите на ориз от Пловдивско в най-скоро време очакват да получат парите за компенсация на увеличението на водата. Районът, в който се отглежда най-много ориз в България е в Съединение. Ето какво сподели пред NOVA производителят и собственик на голяма фирма за преработка на ориз Георги Видолов. Той е и председател на Българската оризова асоциация.
"Проблемът с водата за напояване е много голям. От няколко години става все по-остър и това е голям бич за земеделските производители. Специално водата за напояване на ориз за две години драстично поскъпна - с повече от 50%. А за много поливни култури поскъпването е с 300%. Това бе повод за няколко съсловни земеделски организации да поискат среща с министерство на земеделието и да уговорят това подпомагане, тъй като са изправени пред угрозата да не могат да покрият текущите си разходи за напояване."
"Тази година ще ядем български ориз. Но не съм голям оптимист каква част от пазара ни той ще обхване. В България се внася 20000 тона ориз от Виетнам, Мианмар и Камбоджа. Оризът им е с ниско качество и заради това е евтин и заема 60-70% от пазара."
"Със сигурност цената на ориза няма да се качи много. Стоката е конкурентна, пазарът също и не могат да се използват спекулативни механизми. Според мен оризът ще се качи най-много с 10-15%", допълни той.