Целта е осигуряване на високотехнологично медицинско оборудване за нуждите на КОЦ-а с пускане на експлоатация на система за виртуална симулация с компютърен томограф за лъчепланиране, дозиметрична апаратура за радиационен контрол, мултимодален линеен ускорител за фотонна и електронна терапия, както и система за лъчепланиране на терапия.
Проектът включва изграждане на бункери за две лъчетерапевтични уредби, компютърен томограф-симулатор, както и необходимите помещения за допълнителните устройства и апаратури, с обща разгърната площ 1592 кв. м. Целта е да създадат оптимални условия за инсталиране на новата апаратура, както и за качествени условия за провеждане на изследванията на пациентите и работата на медицинския персонал, в т.ч и на подходящи условия за достъп на хора с увреждания.
С диагнозата рак сега живеят 20 милиона души по света, като се очаква техният брой да достигне 30 млн. през 2020 г. С най-голям относителен дял е рака на белия дроб при мъжете (19.2%) и рака на млечната жлеза (23.2%) при жените. В челните места е и ракът на маточната шийка - факт, който не е характерен за страните с действащи от години ефективни програми за организиран скрининг. Лъчелечението e водещ онкологичен метод при най-често срещаните злокачествени заболявания.
Новият модерен лъчетерапевтичен комплекс ще бъде изграден във II база на "КОЦ - Пловдив" ЕООД на бул. "Ал. Стамболийски" № 2 А и е за диагностика и лечение на онкологични заболявания за населението от област Пловдив и на Южен централен район. Предвижда се да се създадат подходящи условия за въвеждане в експлоатация на ново и модерно технологично оборудване, включително и чрез привеждане на помещения за инсталация на апаратурата към изискванията на производителите, с което да се подобрят възможностите за ранна диагностика и лечение на злокачествени заболявания, да се подобрят работните условия и да се осигури достъпна среда за хора с увреждания.
Регистрираните онкоболни в областта през 2008 г. са 34 161 души. С най-голяма честота са новооткритите злокачествени заболявания на млечната жлеза, на белите дробове и ларинкса, на кожата, на простатната жлеза, на тялото на матката, и на стомаха.
Комплексен онкологичен център - Пловдив обслужва онкологично болните от Пловдивска, Пазарджишка и Смолянска области. Общият брой на обслужваното население от е 1 123 127 души. Регистрираните онкологично болни към момента са 45 313 като тази цифра бележи увеличение. Тази тенденция води до увеличаване на размера на скъпо- струващите, животоспасяващи медикаменти.
Реализирането на проект "Изграждане на модерен лъчетерапевтичен комплекс" е насочен към подобряване на ранната диагностика, качеството и достъпа до онкологично лечение; подобряване възможностите за долекуване и продължително лечение на населението от Южен централен регион; задоволяване на нуждите на населението от диагностика, стадиране, планиране и лечение на злокачествени заболявания чрез прилагане на висококвалифицирана и високоспециализирана медицинска помощ.
Очакваният брой консултирани, диагностицирани и лекувани пациенти годишно от датата на изпълнение на проекта е 25 000 пациента.