София и Пловдив с общ завод за боклука
Столична община планира да дофинансира завода за преработка на боклук, който в момента се изгражда край пловдивското село Шишманци, научи "Сега". Бойко Борисов е изпратил писмо до кмета на Пловдив Иван Чомаков с предложение столицата да участва с парична вноска като акционер в изграждането на завода.
Заради липсата на пари строежът може и да не се довърши до ноември, както е по план. Държавата отпуска 1/3 от нужните 37 млн. лв. Още не е ясно каква сума трябва да осигури Столична община. Срещу съфинансирането София ще получи правото да извозва и своя боклук към Шишманци. Това обаче ще оскъпи транспортните разходи. Не е ясно и дали това ще доведе до покачване на такса смет.
Преди 2 седмици Борисов прогнозира, че през ноември София ще се моли на Пловдив да приеме отпадъците. Пред студенти от Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив той разказа идеята си част от софийския боклук да се извозва към завода край с. Шишманци.
Това не е първият опит на софийските управници да изнесат боклука към Пловдив. През юли м.г. тогавашният и.д. кмет Минко Герджиков поиска от Иван Чомаков почти цялото количество боклук на София - около 350 000 тона, да се возят към сметището в с. Цалапица и после да се преработват в завода край Шишманци. Жителите на община Родопи, където е с. Цалапица, и на Раковски, където е Шишманци, обаче не са съгласни да приютят и софийския боклук. М.г. те заплашиха с протести, защото не искат 1000 т отпадъци да минават всеки ден през землището им, а и сметището щяло да се запълни предсрочно.
Столична община чака становището на регионалната инспекция по околната среда дали да започне същинските проучвания по изготвяне на доклад за въздействието върху околната среда (ОВОС) за отваряне на първи етап от сметището в Суходол. Ако от РИОСВ отговорят отрицателно, ОВОС изобщо няма да се прави. Миналата седмица жителите на Суходол отново се събраха на протест, след като общината официално обяви намерението си да отвори първия етап на депото, затворен и рекултивиран през 1997 г. Според експерти той има капацитет да събира боклуците 1 г., а ако се надстрои - поне 3-4 г.