155 депутати - всички от ГЕРБ, Атака и Синята коалиция, както и трима независими, гласуваха за импийчмънт на президента
Георги Първанов. Шест гласа не стигнаха, за да бъде искано прекратяване на пълномощията му от Конституционния съд. Групата на Яне Янев, която първо се подписа, а после - вместо президентската, поиска премиерската оставка, така и не стъпи в парламента.
"Очаквах всички сто шейсет и двама депутати, които с подписа си поискаха процедурата за отстраняване на президента, да гласуват и в пленарна зала. Зад всеки един от тях стоят по 10-15-20 хиляди избиратели и не може за един ден да си сменят позицията. Пазарлъците на Яне Янев се превърнаха в цирк, а с действията си самият той стана посмешище, особено след отстъпването му от собствения подпис", коментира пловдивският лидер на ГЕРБ
Иван Тотев пред
Plovdiv24.bg.
Дълбоко разочарован бил той и от поведението на
Славчо Атанасов, който още сутринта побърза да изрази подкрепата си за Първанов в организираната от БСП подписка. Според кмета искането за махането на президента било не само несериозно, но и недопустимо по време на криза, когато институциите трябвало да работят в синхрон.
"Чул бях, че ВМРО-НИЕ е лявото крило на ВМРО, но с тези ходове може да се окаже всъщност лявото крило на БСП. Когато го припознахме навремето като свой кандидат за кмет, Атанасов декларираше дясноцентристки ценности. Оказа се, че сме избрали кмет, който е вляво от лявото", отбеляза Тотев. Той нямало да се изненада, ако на местните избори догодина ВМРО и БСП издигнат обща кандидатура за градоначалник.